BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak rövid távon nyertünk

Rövid távon általában igen jól szerepeltek az általunk a közelmúltban vételre javasolt részvények, de többségük néhány hetes időtávon túl már nem tudott szemben menni a piaci trenddel. A feltűnően elgyengülő szektorok rövidre eladásán túl azonban továbbra is úgy tűnik, megfelelő részvényválasztással és rövid távon vételekkel is nyereséget lehet elérni. Sajnos a hosszabb távon vásárolni kívánók számára továbbra is inkább a kivárás tűnik célravezetőnek.

Elérkezett az idő, hogy ismét kiértékeljük az ezen oldalon általunk vételre ajánlott részvények teljesítményét, s leszűrjük azokat a tanulságokat, melyek hasznosak lehetnek a részvénybefektetésen gondolkodók számára a közeljövőben is. Ha már rögtön az elején megpróbálnánk magunkat a lehető legkedvezőbb színben feltüntetni, akkor büszkélkedhetnénk azzal, hogy öszszességében - ha csak kicsivel is, de - újra sikerült megvernünk a benchmarknak választott indexeket. Ez azonban egy elemző esetében lehet dicséret, egy részvényekkel bármilyen piacon nyerni kívánó befektetőt viszont nem boldogítja az, hogy kisebbet bukott az indexnél. Márpedig a számok összesítéséből az derül ki, hogy alapvetően ez a helyzet.

Mivel az összesített eredmény kissé alulmúlta várakozásainkat, csináltunk néhány egyéb számítást is. Ezekből az derült ki, hogy miközben az indexek az elmúlt időszakban szinte folyamatosan estek, az általunk javasolt papírok két kivétellel szép emelkedést értek el nem sokkal az ajánlást követően, de nagyobb részük ezt követően előbb vagy utóbb visszahanyatlott. Minél részletesebben vizsgáltuk meg az egyes papírok teljesítményét, egyre inkább arra jutottunk, hogy az elmúlt hónapokban nagy átlagban nem volt érdemes hosszú és középtávra részvényt vásárolni, a nyereséghez jutás útja a rövid távú spekuláció volt. (Itt érdemes megemlíteni, hogy - noha például Amerikában ez rutinszerűen működik - nem kívántunk eladási javaslatokat tenni, egyedi részvények shortolására még az egyértelmű medve piacon sem buzdítottunk.)

Egyértelmű, hogy az ehhez hasonló értékelések nem adhatnak pontos képet. Különböző időpontokban ajánlott papírok teljesítményét egy adott nappal vizsgáltuk, így néhány cég esetében a három-, másoknál egyhavi eredményeket látunk. Egy-két nap eltolódás az értékelésben jelentősen módosította az eredményeket, s összességében azt tapasztaltuk, hogy az általunk javasolt papírok esetében minél rövidebb távon vizsgáltuk őket, annál jobb hozamot nyújtottak.

Kezdjük is a legnagyobb bukókkal. A táblázatból látható, hogy a legrégebbi ajánlásnál vannak a legnagyobb mínuszok - ha ezt a hetet nem vennénk figyelembe, hozamunk például azonnal pluszban lenne. Mára kiderült, hogy sikerült jól beletrafálnunk abba a két szektorba, mely a legrosszabb teljesítményt nyújtotta az elmúlt időszakban. A kiskereskedelmi cégek az év elején, az autógyártók pedig épp az elmúlt hetekben kerültek a célkeresztbe, árfolyamuk jelentős mértékben csökkent, a vezető cégek is sokéves mélypontra hanyatlottak. Ezen belül a részvényválasztás sem sikerült, decemberi várakozásainkkal szemben például a luxusautók piacát is hirtelen elérte a keresletcsökkenés, mely alaposan megtépázta a Porsche árfolyamát is. A Circuit City is 40 százalék felett veszített, sokéves mélypontra esett. A két példa ismét felhívja a figyelmünket arra, hogy mennyire fontos lehet a stop loss megbízások adása. Mindkét cég esetében együtt járt az árfolyam esése egyre roszszabb hírek érkezésével, s aki ilyenkor nem menekült ki a pozícióból pánikszerűen, az nagyot hibázott. A dolog pikantériája, hogy az ajánlás után egy hónappal eszünkbe sem jutott volna e két papírt javasolni, látva az egyértelműen változó trendet és az igen gyorsan súlyosbodó iparági környezetet.

A mellett, hogy könnyű szívvel nevezzük baleknak, aki esetleg végigülte a papírban a 40 százalékos esést, érdemes egy pillanatra ismét megállni a hoszszú és rövid távú befektetés kérdése mellett. Természetesen most is lehet azt mondani, hogy hosszú távú befektetésnek jó lesz a papír, de ezt csak az hiszi el, aki még életében nem bukott részvénnyel. Ha húsz év alatt a mostani szintről a papír árfolyama felmegy a háromszorosára, akkor aki decemberben vett, nyert 80 százalékot. Aki most vesz, az nyer 300 százalékot, közel ugyanakkora idő alatt. Érdemes tehát még hosszú távon gondolkodva is jó sokáig figyelni a kiszemelt papírt, és sokat töprengeni a választáson. Hatalmas különbség lesz ugyanis a különböző részvények teljesítménye között.

A nagy esést elkövető papírok közül még a Circuit City is kúszott felfelé egy kicsit a javaslatunk után, az abszolút vesztesnek inkább a Lexar tekinthető, mely egy pillanatig sem volt pluszban a vételi naphoz képest. Több jelentős mellényúlást viszont nem követtünk el, a legtöbb papír számottevően emelkedett nem sokkal az ajánlás után. A Dynegy 10, az Elan 25 százalékos pluszban volt néhány nappal az ajánlást követően, most viszont már mínuszban vannak. De a legextrémebb példa mégis a Micromuse. A papírt 5,64 dollárnál ajánlottuk január végén, s többször is 6 dollár fölé emelkedett. Még egy hete is bőven magasabban volt a vételi árnál, majd négy nap alatt lezuhant 25 százalékot. Ez az eset is a stop loss fontosságára figyelmeztet, és megerősíti azt a vélekedésünket, hogy a jelenlegi piac egyértelműen a rövid távú befektetésnek, spekulációnak kedvez.

Szerencsére ismét sikerült jó néhány olyan részvényt is választanunk, amely az igen rossz tőzsdei hangulatban is dacolt a trenddel és tartósan felfelé tartott. A legnagyobb virtuális nyereségünk az ImClone-nal lett, mely három hét alatt 40 százalékot drágult. Egyre több elemző gondolja ugyanis úgy, hogy az Erbitux nevű rák elleni szer klinikai tesztje kedvezően alakul, s a papír tavalyi mélyrepülése túlzott volt. Húsz százalék felett emelkedett az Ask Jeeves is, melyet szintén átértékelt a piac történetének első nyeresége után. A kitűnően szereplő papírok közül a Corning szintén hatalmasat esett tavaly, a piac szinte már a csődöt várta, azonban a cég az idén már ismét nyereséges lehet, s emiatt árazta át a Wall Street a papírt, függetlenül az aktuális piaci trendtől.

A hazai papírok közül az Antenna egyértelmű melléfogás volt, se a privatizáció, se a Vodafone-veszteség frontján nem lett optimistább a piac. A Molról ugyanaz mondható el, mint a Porschéról: az égbe szálló olajár és a gáztörvény körüli bizonytalanság nyomán jól láthatóan tűntek el a vevők a piacáról, így itt csak az időben történő eladás jelenthetett megoldást. Nem nagyon volt miért izgulni viszont a Globusnál, mely az utóbbi hetek egyik legnagyobb nyertese a budapesti tőzsdén, a piac lassan beárazza az osztalék tízszeresére a papírokat. A Richter szintén jól szerepelt az elmúlt időszakban, szerény nyereséget hozva az eső piacon.

Bár kéthetes távlatban nem érdemes vizsgálódni, s emiatt a táblázatban sem szerepelnek a február 27-i ajánlások, érdemes ismét megemlíteni, hogy milyen fontos szerepe van az időzítésnek. A Graphisoft ajánlását például 620 forintnál döntöttük el, az újság megjelentésének napján viszont már 698-on zárt a papír. Az Aholdnál még nagyobb a szakadék: a könyvelési botrány kirobbanásának harmadnapján, szerda reggel a papír 2,6 eurón forgott Amszterdamban, az ajánlás megjelenésekor azonban már 3 dollár felett kezdett New Yorkban, s zárásra 4,1-ig emelkedett. Azóta viszont ismét 3 dollárra jött vissza.

A tanulságokat röviden öszszegezve: az elmúlt időszakban is volt temérdek részvény, melynek árfolyama az igen gyenge piacon is emelkedett. Főleg azon cégeket volt érdemes keresni, ahol a piac sokáig nagyon peszszimista volt, s most kiderült, a cég sokkal többet érdemel. A kockázat azonban igen nagy, részvényt ma csak annak érdemes venni, aki napi rendszerességgel néhány percet legalább rá tud szánni a hírek olvasására és papírja árfolyam-reakciójának tanulmányozására. Alapvető fontosságú a stop loss alkalmazása: ha a kiszemelt papírnál csak egy kicsit is romlanak a kilátások, azonnal ki kell dobni.

A jelenlegi formájában most búcsúzó heti részvényajánló tiszte az volt, hogy vételi ötleteket adjon, s a ma már hat-hét éves mélypontokat döntögető piac ellenére tavaly szeptember óta igen sok sikeres tippel sikerült is előrukkolnunk. Sajnos az azonban egyértelmű, hogy papírjaink többsége kitűnő rövid távú teljesítményét - főként a brummogó medve jóvoltából - hosszabb időhorizonton nem tudta tartani. Nem foglalkoztunk a shortra érdemes papírok kiválasztásával, a sorozat végén azonban feltétlen érdemesnek tartjuk megjegyezni, hogy a leginkább célravezető középtávú stratégiákban továbbra is érdemes helyet szorítani a feltűnően elgyengülő szektorok rövidre történő eladásának. Az autógyártók, illetve beszállítóik,

valamint a légitársaságok körében érdemes jelenleg körülnéz-ni a shortolni szándékozóknak, emellett azonban továbbra is érdemes élénk figyelemmel keresni a legfrissebb kedvező sztorikat, azokat a papírokat, melyekre a piac éppen csak hogy kezd ráharapni. Az ilyen vételek azonban - kiemeljük - a rövid, legfeljebb középtávon gondolkodóknak ajánlott, a hosszabb távon befektetni kívánóknak még mindig a kivárás és lehet a legcélravezetőbb stratégia. (ÁG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.