BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kortársaukció a BÁV-nál

A hetvenes-nyolcvanas évek hazai műkereskedelmében egyeduralkodó mamutvállalat piaci pozícióját tekintve jelentős veszteségeket szenvedett az elmúlt néhány évben. A ma egyedüliként országos hálózatot fenntartó cég méreténél fogva az új piaci igényekre és kihívásokra viszonylag lassan reagál. A gondokat súlyosbította, hogy a műkereskedelem minden műfajára kiterjedő kínálati körrel rendelkező aukciósházak amúgy is lépéshátrányban kerültek szűkített profilú vetélytársaikkal szemben.

A BÁV mutatói egyértelműen jelzik, hogy a legsikeresebbnek mondható technikával, az aukciós tevékenységgel szemben a cég továbbra is - 19 budapesti és 13 vidéki üzletfiókján keresztül - hagyományos úton ad túl árukészletének nagyobb hányadán. A vállalat éves összforgalma 2002-ben elérte a 3,2 milliárd forintot, és ebből mindössze 430 milliót tettek ki az árverések. Ez a megoszlás szinte minden hazai árverezőház esetében épp ellenkező előjelű, általában 20-80 százalék az aukciók javára.

Az árverési tevékenységen belül az egyes műfajok értékesítési adatainak megoszlása jól mutatja, hogy a BÁV elsősorban az ékszerek aukcionálása területén rendelkezik kimagasló eredményekkel. Mint azt a BÁV aukciós- háza igazgatójától, Mélykuti Beatrixtól megtudtuk, e területen a cég tartja piacvezető pozícióját. A műtárgyaknál a Nagyházihoz és a Polgárhoz hasonló, míg a festészeti, valamint a bútor és szőnyeg kategóriájában viszonylag szerény eredményekkel büszkélkedhet. Ékszereket egyébként hatszor - ebből négy önálló -, festményeket, műtárgyakat, valamint bútorokat és szőnyegeket pedig évente két alkalommal árverez a cég.

A BÁV ügyfélköre Mélykuti Beatrix szerint négy nagyobb csoportra osztható. A visszatérő gyűjtőkön, valamint a műkereskedőkön kívül egy az utóbbi években kialakult új műkedvelő réteg is nagy számban van jelen árveréseiken, s ami talán még örvendetesebb: befektetők is látogatják az aukciókat. Utóbbiak elsősorban az ékszerek iránt érdeklődnek.

A BÁV az elmúlt években két, újdonságnak számító kezdeményezést honosított meg aukciós programjában. Az első a már három éve folyamatosan jelentkező kortárs művészeti aukció, a második pedig egy egészen friss kísérlet, a játékárverés volt. A két kezdeményezés ugyan még nem büszkélkedhet komoly eredményekkel, de a BÁV vezetésének elsődleges elvárásai nem is a rentábilis működésre vonatkoznak. A friss profilokra vonatkozólag az aukciós ház igazgatója sokkal fontosabbnak tartja az új események vevőkörbővítő és reklámhordozó szerepét.

Érdekes, hogy a korábban több hazai aukciós-ház által megkörnyékezett kortárs területen a BÁV egyedül maradt kezdeményezésével, az idén április 1-jére tervezett árverés a kortárs irányzatok széles keresztmetszetét tárja a gyűjtők elé. A BÁV egyébként a korábbi árverésekhez hasonlóan nem a budapesti galériáktól, hanem egyenesen a művészektől kérte be az árverésre bocsátott alkotásokat. Ennek is köszönhető, hogy a galériás árak alatt tudták tartani a kiállításon szereplő 159 tétel kikiáltási árát, így többek között Bukta Imre vagy éppen Halász Károly alkotásai azoknál átlagosan 50-70 százalékkal indulnak alacsonyabbról. Éppen ezért az sem lenne meglepő, ha az anyag zömét a kortárs galériák megbízottai vásárolnák fel, melylyel így saját és művészeik presztízsvesztését is elkerülhetnék.

A meglehetősen hullámzó minőséget felvonultató tárlaton a BÁV által már korábban is kedvelt festők - Szász Endre, Tóth Ernő, Vilhelm Károly stb. - alkotásain kívül számtalan izgalmas munkát is láthatnak az érdeklődők. A hatvanas évek absztrakt festészete iránt érdeklődők most kedvező áron juthatnak hozzá Molnár Sándor (800 ezer forint), Lossonczy Tamás (1,5 millió forint) vagy Bizse János (300 ezer forint) nehezen megszerezhető korai alkotásaihoz. Jelen van a kiállításon néhány fiatal képzőművész is. A Strabag-díjas Für Emil (180 ezer, illetve 50 ezer forint) mellett Nagy Gábor György (90 ezer forint) és a szintén "strabagos" Hecker Péter (180 ezer forint) munkái is láthatók a tárlaton. A szemfülesek néhány, az Iparterv-generációhoz tartozó művész - többek között Csáji Attila (800 ezer forint), Fajó János (250 ezer forint), Frey Krisztián (280 ezer forint), Hencze Tamás, Konkoly Gyula (egyaránt 800 ezer forint) vagy Paizs László (350 ezer forint) - munkáira is szert tehetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.