A sok egzotikus termék, illetve a hagyományos kötvény- és részvénykereskedelem mellett a devizaspekuláció már-már kezdett teljesen kimenni a divatból. Az utóbbi hónapokban azonban a részvénypiacokon és általában - kevés kivétellel - a többi nemzetközi pénz- és tőkepiacon bekövetkezett tartós árfolyamesés ismét a devizapiacokra terelte a befektetők figyelmét.
A Wall Street-i befektetési bankok elemzői inkább a kivárást javasolják követendő stratégiának fontosabb ügyfeleik számára, hiszen az iraki háború kimenetelét illetően is igencsak megoszlanak a vélemények. Annak ellenére, hogy mindenki gyors amerikai győzelmet vár, abban már kisebb az egyetértés, hogy mi lesz a mostani diktatórikus rezsim megdöntését követően.
Mostanában annyi a rossz hír a nemzetközi devizapiacon, hogy a befektetők sokszor azt sem tudják, mire reagáljanak. A várakozások szerint amennyiben rövid és sikeres lesz a háború Irakban, a dollár kismértékben erősödhet. Nem szabad ugyanakkor elfeledkezni arról sem, hogy az amerikai gazdaságba vetett hit ismét megingott, a múlt heti adatok kiábrándítóan gyenge képet festettek a foglalkoztatottság állapotáról. A mostanában nyilvánosságra hozott adatok azt mutatták, hogy a fogyasztás vészesen csökken - különösen a tartós fogyasztási cikkek piacán -, az ipari termelést mérő ISM index pedig újfent közelít az 50 százalékos szinthez, ami alatt már szűkülésről beszélhetünk.
A dollár annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben drasztikusan romlottak az amerikai gazdasági kilátások, képes volt átmenetileg erősödni. Ez csak a múlt héten fordult meg, amikor is az euró kissé magához tért. A dollár kereskedelemmel súlyozott értéke egyébként még mindig csak 6 százalékkal alacsonyabb a 2002-es januári szintnél az euró ellenében, azaz még bőven van területe gyengülni. Ami azonban igazán aggasztó az amerikai deviza szempontjából, az az egyre csak terebélyesedő folyó fizetési mérleg hiány, különösen annak tükrében, hogy decemberben ismét számottevően visszaesett az amerikai piacra történő tőkebeáramlás üteme. A Federal Reserve lapzártánk után ül össze, hogy döntsön az irányadó ráta szintjéről. Az amerikai kamatszint már így is történelmi mélyponton van, az 1,25 százalékról még lejjebb menni már meglehetősen veszélyes vállalkozásnak bizonyulhat.
Az Európai Központi Bank március 6-i ülésén a vártnál kisebb mértékben, csak 25 bázisponttal csökkentette irányadó kamatát, amivel egyúttal mozgásteret is biztosított magának a jövőre nézve. Igaz, ez a mozgástér várhatóan nem sokáig áll rendelkezésére, a szakértők többsége néhány hónapon belül további 75 bázispontos vágást valószínűsít.
Jelenleg tehát a háború az első számú tényező a piacon, amit azonban egy gyors lefolyású hadjáratot követően - a rövid távú fellélegzési fázis után - hamar felválthat a makrohelyzettel kapcsolatos bizonytalanság. A nagy befektetési bankok többsége rövid távon elképzelhetőnek tartja a dollár erősödését, de az év végére a Goldman Sachs 1,1 körüli euró/dollár árfolyamot jelez előre.
A jen/dollár relációban a Bank of Japan új kormányzójának hivatalba lépésével ismét érdekessé válhat a helyzet. A kormány elhatározása, hogy segít a részvénypiacon, kedvezően hathat a jen árfolyamára. A közeljövőben publikálandó intézkedéscsomagtól a szakértők azt várják, hogy annak nagy része a jen erősödésének irányában hat majd. Mivel pedig a BoJ komolyan veszi a 115 jen/dolláros saját toleranciaszintjét, feltehetően újabb masszív intervenciókra lehet számítani a piacon. A japán beavatkozások a múltban is hatékonynak bizonyultak, 1998-ban sikeresen erősítették a jent, míg egy évvel később szintén jó eredménnyel kísérelték meg saját devizájuk gyengítését. Az utóbbi hetekben megfigyelők szerint szép csendben interveniálgatott a BoJ, amivel sikerült kordában tartania a japán fizetőeszközt. A piaci szereplők most arra számítanak, hogy a japánok minden komolyabb beavatkozással kivárják az iraki háború kirobbanását, akkor ugyanis kisebb erőfeszítésekkel is eredményesen tudnak beavatkozni. A japán központi bank hitelességét bizonyítja, hogy a piaci elemzők elhiszik a 115-ös alsó korlátot, és nem számítanak a jen ennél erősebb árfolyamára.
Az elkövetkező néhány hétben tehát jelentős mértékű árfolyam-ingadozások következhetnek be a devizapiacokon. Az átmeneti mozgásoktól eltekintve azonban továbbra is a dollár gyengülésére számítanak az elemzők az euró ellenében, míg a jennel szemben a Bank of Japan várhatóan intervenciók segítségével fenntartja majd a zöldhasú értékét a 115 jenes szint környékén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.