Tanulságos elemzői körképet közölt tegnapi számában a The Wall Street Journal a magyar befektetők által is kedvelt befektetési célpontról, a Nokiáról. Mint arról tegnap beszámoltunk, a finn óriáscég keddi negyedévközi beszámolója alkalmával kissé csökkentette az első negyedéves árbevételére és eredményére vonatkozó előrejelzését, melyre a piac először beszakadt, majd gyorsan magára találva emelkedéssel zárt.
Ezt követően vehették a befektetők kezükbe a neves szaklapot, melynek körképében az elemzők többsége igen optimistán nyilatkozott a Nokiáról, olyannyira, hogy a papír ennek köszönhetően emelkedett az európai kereskedésben mintegy három százalékot. A cikk érdekes felvetése az, hogy a stabilan piacvezető, kitűnő pénzügyi helyzetben álló mobilkészülék-gyártót immár érdemes a közműcégekhez hasonlítani: növekedés azokban sincs, viszont a legnehezebb piaci körülmények között is stabil nyereséget termelnek. Az összehasonlításra az is okot adhatott, hogy a Nokia a jelenlegi részvényár mellett már csak mintegy 15 százalékos prémiummal forog az európai közműcégek átlagához képest. A finn társaság még mindig ár-bevétele 20 százalékát termeli ki nyereségként, 9,3 milliárd eurón csücsül készpénz és rövid lejáratú értékpapírok formájában. Emellett osztalékhozama a jelenlegi árszinten eléri a 2,5 százalékot, ami megegyezik az európai alapkamattal.
Az elemzők egyöntetűen ezek összességének tudták be azt, hogy a Nokia árfolyama az újabb rossz hír ellenére emelkedni tudott kedden, mindez viszont nem ad magyarázatot arra, hogy miért esett előtte hetekig. Talán azért, mert néhányan még rosszabb bejelentésre számítottak?
Az optimista elemzők egyike azt is kinyilvánította, hogy ha a profitmargin 20 százalékról a felére esik, és sokáig semmi növekedés nem lesz a cégben, akkor is 16 euró a reális árfolyama a jelenlegi 12-vel szemben. Ez az a pont, ahol azért érdemes a befektetőknek kissé elgondolkodniuk, vagy a hazaiaknak elővenni példának a Matávot. A nálunk is egyre inkább közműcégekhez hasonlított és pénzgyárnak becézett, ugyanakkor növekedési potenciálját nagyrészt elvesztő távközlési társaságot nemrégiben szinte hetente minősítgették fel az elemzők, és jól tudjuk, hogy a papír reális ára 1000 forint felett van. Sajnos a reális ár az aktuálistól igen sokáig fényévekre maradhat, a mi Matávunk például tegnap ismét 1997-es kibocsátási ára alá esett. Egy-egy jókor jött elemzői ódazengés a legtöbbször csak néhány napra tudja a piacot elmozdítani. (ÁG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.