Az esztendő elején még úgy tűnt, hogy az idei a vállalati kötvények éve lehet. A kereslet óriási volt, a friss tőkére éhes cégek pedig egymással versengve bocsátották ki nagy mennyiségben hitelleveleiket. Ennek egyik oka a jelentős érdeklődés következtében csökkenő hozamszint volt, a hitelfelvétel ugyanis így viszonylag olcsó megoldásnak tűnt a szükséges források bevonására. Másrészről a részvénykibocsátás az ereszkedő tőzsdei trendeknek köszönhetően a mai napig nem tűnik kifizetődő vállalkozásnak. A folyamat így mind Európában, mind pedig a tengerentúlon azzal kecsegtetett, hogy 2003-ban a vállalati kötvénypiac uralkodó szerepet tölt majd be a befektetők életében.
A jelen helyzet azonban egészen mást mutat. A német gyógyszergyártó Bayer, illetve az EMI kiadóvállalat csak kettő a hitelminősítő intézetek legújabb áldozatai közül, kötvényeiket az elmúlt hét óta a bóvlik közé sorolják. A döntések hátterében a vállalatspecifikus indokok mellett több olyan általános ismérv is meghúzódik, ami a közeljövőben a leminősítési tendencia folytatódását valószínűsíti. Ezek közül - mint a világgazdaság egészének életében meghatározó tényező - kiemelkedik az iraki konfliktus kérdése. A háború körüli bizonytalanság a vállalatok teljesítményének előrejelzését is megnehezíti, a befektetők így nehezebben kalkulálhatnak a kötvények hozamalakulásával. A társaságok kreatív könyvelési manőverei körül tavaly kirobbant botránysorozat az idei évre is átgyűrűzött, ennek esett áldozatául többek között a holland Ahold is. Ugyancsak kedvezőtlenül hat a cégek jövőjének megítélésére a világgazdasági konjunktúra alakulása. Az év elején még mindenki biztosra vette, hogy az az első hónapokban átesik majd a várt trendfordulón, az egyes gazdaságok pedig három év után ismét erőteljes növekedésnek indulhatnak. Ezzel szemben a fordulat hónapról hónapra tolódik, annak bekövetkeztére ma már 2004 első hónapjaiban számítanak csak.
Mindezek együttes hatására az elmúlt hetekben jelentősen megcsappant a vállalati kötvények iránti érdeklődés. A kockázati prémium ennek következtében a Credit Suisse First Boston indexe szerint az eurórégióban 89 bázispontra emelkedett, ami tavaly november óta a legmagasabb érték. Az egyik legfrissebb áldozat, az EMI esetében a számok ennél is riasztóbbak: a 2008-ban lejáró 325 millió font értékű kötvényállományán 10,51 százalék a felár az azonos lejáratú és kamatozású kormányzati kötvényekhez képest.
Növekszik a kockázati prémium a tengerentúlon is. A Merrill Lynch statisztikái szerint annak szintje jelenleg átlagosan 166 bázispont, alakulása pedig elsődlegesen az iraki konfliktus függvénye. A háború kitörésének híre várhatóan csökkentené a rést, az azzal együtt járó, a gazdaságot terhelő hatások viszont újfent növelhetnék azt. (LGA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.