BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább tart az európai leminősítési hullám

A 2002-es tendenciákhoz hasonlóan továbbra is a leminősítésről szóló hírek vannak fölényben az európai vállalatok életében. Az idei első három hónapban 4 felminősítésre 52 lefelé módosítás esett - derül ki a Moody's összeállításából. A tavalyi év negyedéves átlagban 53 leminősítést hozott, akkor azonban a felminősítések száma átlagosan a mostaninak a négyszerese volt.

A legkritikusabban érintett társaságok között az élmezőnyben találjuk a pénzügyi vállalkozásokat, közülük is leginkább a biztosítótársaságoknak nehéz a helyzete, amit elsősorban a portfóliójukban szereplő befektetési eszközök elértéktelenedésének köszönhetnek. A tavalyi év során összesen egy biztosítótársaság tudott javítani a besorolásán, a telekommunikációs társaságok helyzete ezzel szemben érezhetően javult az első negyedévben.

A jelen pénzpiaci trendek által kedvezőtlenül érintett európai államok sorát továbbra is Németország vezeti, a legnagyobb arányban itt találkozunk leminősítésekkel a pénzügyi szektorban. A kelet-közép európai társaságok ezzel szemben az idén tovább javítottak hitelezői megítélésükön. Lengyelország és Románia vállalatai a 12-ből 10 besorolásjavítást az ország egészére vonatkozó minősítés javulásának köszönhetik. Az eddigi egyetlen besorolásrontás sem a helyi piacokon való gyenge szereplésnek, hanem a kérdéses pénzintézet nyugat-európai tulajdonosának köszönhető.

Az európai kilátások a kedvezőtlen tendencia fennmaradását valószínűsítik az elkövetkező hónapokban. A pozitív és negatív irányú értékelés módosításainak száma közötti rés várhatóan továbbra is széles marad, erre utal az a tény is, hogy az év első három hónapjában 47 társaság esetében helyeztek kilátásba leminősítést, míg ugyanez az érték a javítás oldalán mindössze 5 volt. Fordulatot többek között a gazdasági növekedés gyorsulása eredményezhet, erre azonban az elemzők szerint a második fél évben is csak korlátozott esély mutatkozik. A vállalatok életét tovább nehezíti, hogy több országban a deflációs nyomás ellehetetleníti az adósságcsökkentéshez szükséges cash-flow kitermelését. Az ismételt olajárrobbanás a háború alatt elmaradt ugyan, a pénzügyi piacok a fokozott bizonytalanság miatt azonban továbbra is volatilisek maradtak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.