BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Cisco adatai illeszkednek a sorba

A Cisco Systems minap közzétett 35 százalékos eredményjavulásáról szóló hírrel alapvetően lezárult az amerikai negyedéves jelentéstételi időszak. Összességében elmondható, hogy az elemzői várakozásoknak megfelelően alakuló vállalati teljesítmények némi optimizmust csepegtettek a befektetőkbe.

A piaci szereplők szemében mércének tekintett Cisco-eredmények szintén beleilleszkednek ebbe a sorba. A számítógépes hálózatok vezető gyártója az elmúlt három hónapban négyszázalékos forgalomcsökkenés mellett volt képes eredményét javítani. Eladásai 4,62 milliárd dollárt tettek ki, nettó eredménye pedig elérte a 987 milliót. Az elemzők általában elégedettek voltak a nyereségnövekedéssel, az árbevétel zsugorodásával kapcsolatban azonban aggodalmukat fejezték ki. Különösképpen aggasztó jelként értékelték, hogy az értékesítés váhatóan a jövőben sem fog bővülni. A Cisco vevői az amerikai vállalatok széles köréből kerülnek ki, így a várható stagnálás az általános vállalati beruházások elmaradásával is magyarázható. Hasonló, az árbevétel stabilizálódásáról szóló prognózist tett közzé a múlt hónapban a cég legnagyobb riválisa, a Juniper Networks is. Elemzők arra is emlékeztetnek, hogy az ágazat április-júniusi időszaka hagyományosan erős szokott lenni, így a megelőző három hónaphoz mért stagnálás jelentős lemaradást tükröz.

A visszafogott várakozások és a bizonytalan jövő ellenére a befektetők a jelen eredményeivel vigasztalódhattak. A Cisco profitmarzsa ugyanis a naptár szerinti első, a cég üzleti évében azonban harmadik negyedévre rekordszintre, 70,8 százalékra emelkedett, ami 0,4 százalékpontos javulást tükröz (igaz, a cég a következő három hónapra ismét 70 százalék alatti értéket prognosztizált). Szintén örvendetes hírnek számított a befektetők körében, hogy a korábbi 10 cent után a részvényenkénti nettó nyereség 14-re emelkedett.

Alapvetően a piaci optimizmushoz járult hozzá a Gillette konszern negyedéves beszámolója is. Elemzők azonban itt is a felemás jövőképre hívják fel a figyelmet. Tény azonban, hogy a tavalyi 223 millió dollár után az idén a nettó nyereség 263 millióra javult, a 18 százalékos növekmény így az egy részvényre vetített eredményt a korábbi 21 centről 25-re javította. Az első negyedéves eladások szintén felülmúlták az egy évvel korábbit: a tavalyi 1,732 milliárd dollár után az idei első három hónapban 1,971 milliárdos forgamat sikerült elérniük. A cégvezetés a Match3Turbo nevű borotva és egy fogkefeújdonság piaci sikerével magyarázta a növekedést. Az árfolyamok alakulása szintén az amerikai cég malmára hajtotta a vizet, az európai pénzek erősödése az elemzői várakozásokban szereplő hat százalék helyett összességében 14 százalékkal javította a bevételi adatokat. A vállalatcsoporthoz tartozó Duracell elemgyártó részleg szintén jelentős, 16 százalékos forgalomnövekedést ért el, piaci szakértők azonban nem látják az eladások további növekedésének lehetőségét.

A tengerentúli piac hangulatjavulására enged következtetni az a hír is, hogy a 141 éves Bacardi rumgyár tőzsdei bevezetést fontolgat, a részvényesek kétharmada már jóvá is hagyta a nyílt kereskedésre bocsátható két új részvénytípus létrehozását.

A továbbiakra nézve iránymutató az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatvágással kapcsolatban kifejtett álláspontja is. Az első negyedévben 1,6 százalékra változó éves GDP-bővülési adat, valamint az elbocsátottak számának félmillióra emelkedése a gazdasági növekedés beindítását mind sürgetőbbé teszi. A Fed kénytelen az infláció gyorsítása mellett érvelni, ezáltal javítva a vállalatok profitabilitását és a piaci kilátásokat. Mindez a részvénypiacra is élénkítőleg hathat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.