A BÁV aukcióját követően (ennek eredményét később, a többi hasonló profilú árverésével együtt fogjuk ismertetni) e héten a Nagyházi készül háromnapos festmény- és műtárgyárverésre.
A piacvezető aukciósházakkal szemben a Nagyházi tavaszi nagyárverését májusra tartogatta. A háromnapos aukció első két napján, kedden és szerdán festményeket, a harmadik napon pedig műtárgyakat árverez a ház. A festménykínálat a korábbi gyakorlathoz hasonlóan most is két időszakra bontva kerül kalapács alá. Az első estén régi mesterek, a másodikon huszadik századi klasszikus festőink, valamint néhány kortárs alkotó munkája szerepel majd. A Nagyházi 479 darabos festménykínálatában nemcsak az antik képek között lelhetők fel nívós alkotások, hanem a 20. századi anyagban is akad jócskán látnivaló.
A régi mesterek között, a számtalan kiemelkedő itáliai, német és holland alkotás sorában most a szokottnál is több olyan festmény akad, ahol az alkotó neve is az utókorra hagyományozódott. Közülük a legjelentősebbnek az a vászon tekinthető, mely két 17. századi holland festő, Johannes Glauber és Gérard de Lairesse keze munkája. Az Itáliai táj alakokkal című alkotás kü-
lön kultúrtörténeti érdekessége, hogy az jellegzetes "műhelymunka". Az előbbi mester a tájat, míg utóbbi a figurákat dolgozta ki a 3,4 millió forintért kikiáltott képen. A 19. századi magyar kínálatot Bihari Sándor, Telepy Ká-
roly, Molnár József, ifj. Markó Károly és Munkácsy Mihály egy-egy alkotása fémjelzi; utóbbi Elítélt című festménye (10 millió forint) a mester Siralomház című híres kompozíciójának 1869-ben készült előtanulmánya.
A 20. századi anyagban Perlrott-Csaba Vilmos ritkán látható női aktképe jelentheti a legnagyobb meglepetést (induló ára 3,2 millió forint). Emellett a garantált népszerűségnek örvendő mesterektől és zsánerekből is jó néhány figyelemre méltó darab szerepel majd az árverésen. Megvásárolható például Rippl-Rónai József egy női pasztellportréja (4,8 millió forintról indul a licit), Csók István jellegzetes műtermi aktjai közül egy (7,5 millió forint), de Patkó Károly (800 ezer forint), Márffy Ödön (1,5 millió forint), Mattis-Teutsch János (5,5 millió forint) és Barcsay Jenő (900 ezer forint) is remek alkotásokkal képviselteti magát. A "szentendreiek" között is találhatunk néhány meglepetést, mint például Bálint Endre korai, 1947-es Aranyborjú című képét (1,6 millió forint), vagy éppen Anna Margit 1969-ben készült Madárijesztőjét (600 ezer forint).
Változatos kortárs anyagot is sikerült összeválogatnia a Nagyházi stábjának. Bak Imre jellegzetes, a szignálművészet körébe tartozó korai képe (700 ezer forint) mellett egy jelentős El Kazovszkij-munka (550 ezer forint), két idehaza ritka Hantai Simon-kép (180, illetve 220 ezer forint), valamint a közelmúltban elhunyt Gedő Ilka és Frey Krisztián alkotásai (1,8 millió, illetve 400 ezer forintos kikiáltási áron) szerepelnek a kínálatban.
A harmadik napon kalapács alá kerülő 347 tételes műtárgykínálat ugyancsak színvonalas darabokat sorakoztat fel. A Nagyházira jellemző széles műtárgykínálatból most csupán két műfaj szerepel hangsúlyosan: jórészt csak bútorok és ezüsttárgyak - továbbá néhány óra és ékszer - kerülnek árverésre. Mindazonáltal a szűk profil inkább előnyére vált a minőségnek, az aukciós anyagban rengeteg első osztályú bútorral és ezüsttárgygyal találkozhatnak a gyűjtők. A bútorok zömét 18-19. századi munkák alkotják, de több, a 20. század kezdetén készült bécsi ülőgarnitúra és karosszék is szerepel. A barokk, empire és biedremeier bútorok között a legszebb darab egy védett, 18. századi velencei konzolasztal (420 ezer forint), valamint egy német ruhásszekrény (950 ezer forint) - bár utóbbi robusztussága okán könnyen lehet, hogy licit nélkül marad. További érdekessége a bútorkínálatnak egy 18. századi osztrák barokk vitrin (600 ezer forint), valamint egy 1820 körül készült magyar írókomód is (440 ezer forint). Az ezüstök közül kiemelkedik két 17. századi - nürnbergi és augsburgi - fedeles kupa (600 és 550 ezer forint), amelyekért ritkaságuk okán komoly küzdelem várható a Nagyházi árverésén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.