BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kicsik már nem kelendőek?

Ismét hangsúlyeltolódás figyelhető meg a nemzetközi értéktőzsdéken. Az eddigi kedvencek, a kis és közepes kapitalizációjú társaságokról a figyelem egyre inkább a korábban csak szerényebb erősödést felmutató blue chipek felé tolódik el.

Az európai kis- és közepes kapitalizációjú társaságok áremelkedési hulláma kifulladt - állítják az elemzők. Mindezt azzal indokolják, hogy nehéz lesz egy olyan környezetben az erőteljes árnövekedést folytatni, amikor a papírok kezdenek túlértékeltté válni, míg a befektetők az árfolyam-nyereségek realizálása felé kacsingatnak. Mint arra a Commerzbank elemzője, Rolf Elgeti a Reutersnek rámutatott: az 90-es évek végén kialakult diszkontok mára eltűntek az árfolyamokból, a ciklikus rali sem biztat fellendüléssel, miközben a gazdaság fellendülésére csak jövőre van esély.

Az elmúlt három évben a DJ Stoxx Mid 200 és a DJ Stoxx Small 200 index 2-6 százalékponttal nyújtott jobb teljesítményt az egész európai régiót lefedő FTSE Eurotop 300-as mutatónál. Ami az idei teljesítményüket illeti, a két mutató 22, illetve 17 százalékkal erősödött, miközben az Eurotop 300 4,7 százalékkal kúszott felfelé.

A kisebb cégek többé már nem tartoznak a kedvencek közé - állapítják meg a CSFB elemzői. S miután az év vége felé, illetve 2004 elején a világgazdaság bővülésére számítanak a szakemberek, a befektetők igyekeznek mérsékelni ciklikus kitettségüket, azaz csökkenteni a kisebb kapitalizációjú cégek súlyát portfóliójukban. A gazdaság változásaira érzékenyebb részvények, köztük az olyan szektorokkal, mint az autóipari, illetve fogyasztási termékek, az idén 15-18 százalékos növekedést produkáltak, ami az elemzők szerint már nehezen növelhető.

A tendencia egyébként az amerikai részvénypiacokra is érvényes. Az olyan nagyágyúk, mint a Cisco Systems, a Dell, az IBM, avagy a Microsoft teljesen kimaradtak a kisebb s értelemszerűen jóval spekulatívabb papírok rakétaszerű áremelkedéséből, amely esetenként 2-3-szoros növekedést is jelentett. Ez azonban kezd változni, a nagyobb technológiai papírok is felébredtek Csipkerózsika-álmukból - mutat rá a CNN Money. Az IBM például szeptemberben már több mint 10 százalékos erősödést produkált, a Cisco, amely új egyéves rekorddal is büszkélkedhet, hasonlóan teljesített, míg a Dell és a Microsoft 6-9 százalékkal növelte kurzusát. A piacon érezhető "új szeleket" az elemzők azzal magyarázzák, hogy korábban azért jutalmazták jelentős áremelkedéssel a befektetők a kisebb technológiai cégeket, mivel sikerült túlélniük a nehéz időszakokat. Néhány évvel ezelőtt ugyanis ezek a társaságok a csőd szélén álltak - jegyzik meg. A nagyobb cégek ennyire rossz helyzetbe nem kerültek, bár az elmúlt időszak nem múlt el nyomtalanul az ő életükben sem. Radikális költségcsökkentési intézkedések kerültek napirendre, amely viszont mostanra meghozta gyümölcsét: a Cisco például 59 centes részvényenkénti eredményt szerepeltetett a júliussal záródó 2003-as pénzügyi évben, 11 százalékkal magasabbat, mint 2000-ben, amikor egyébként az egész technológiai szektor éppen boomkorszakát élte. A Dell nemrégiben a vállalat történetének legjobb negyedévét produkálta, míg a csipszektor vezető tagja, az Intel arra számít, hogy idei árbevétele árnyalatnyit meghaladja az 1999. évit. Egyes piaci elemzők pedig nem kevesebbet állítanak, mint hogy a Dell, az Intel, a Cisco és a Microsoft sokkal erősebbnek tűnik, mint néhány évvel ezelőtt.

A blue chipek erősödése láttán értelemszerűen felvetődik a kérdés: nem váltak-e már ezek a papírok is túlértékeltté? Egyes vélemények szerint még nem, sőt, néhány részvényben még jócskán van tartalék, hiszen ha P/E mutatójukat a hosszabb távú növekedési kilátásaikkal hasonlítjuk össze, akkor az elmarad az S&P 500 index átlagától. Ez az arányszám a tőzsdemutató esetében 2,6, míg a Dell, a Cisco és a Microsoft esetében 2,1-2,4 százalék közötti. A Wall Street szereplői az elkövetkező években erőteljes profitjavulással számolnak, s ha a 2005-ös profitvárakozások alapján számolt P/E mutatókat nézzük, a szakértők szerint a 26-24-es értékek egyáltalán nem tekinthetők túlértékeltnek. Az elemzők azonban sietve hozzáteszik: mindez a vállalati szektor informatikai kiadásainak alakulásától függ. Amennyiben a cégek jövőre is meghúzzák a nadrágszíjukat az it-büdzséjüket illetően, akkor a technológiai szektor bármely tagjának is nehéz lesz 2003-hoz hasonló teljesítményt nyújtania.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.