Néhány héttel ezelőtt frappáns reklámmal jelezte visszatérését a hazai műkereskedelem egyik fajsúlyos szereplője, Kovács Lajos. A Blitz Galéria tulajdonosa befáslizott öklökkel "ismét ringbe szállt": majd hároméves kihagyás után galériájával újra kilépett az aukciós piacra.
A 2001-ben, a MEO-Kortárs Művészeti Gyűjtemény megnyitásával egy időben Újpestre költöző galéria az év tavaszán felhagyott árverezői tevékenységével. Kovács Lajos energiáját a mostanáig húzódó két és fél éves árverési pauza alatt elsősorban a MEO alapítása és bevezetése vette igénybe. A Blitz Galéria és a MEO akkoriban létrejött "házassága" a tulajdonos bevallása szerint nem volt piacképes ötlet. A kortárs művészeti központ látogatóinak széles tábora és a kortárs művészet vásárlóköre között ugyanis kevés átfedés mutatkozott. A tanulságok levonását követően, az idén nyáron a Blitz Galéria egy sokkal reprezentatívabb, frekventáltabb helyre, a Hercegprímás utcába tette át székhelyét.
A belváros szívében megnyitott "régi-új" Blitz most mintegy hatvan négyzetméteren fogadja látogatóit, bemutatkozási lehetőséget biztosítva a hazai kortárs művészet neves - nemzetközi szinten is elismert - alkotóinak. E törekvés első lépéseként a Párizsban élő világhírű magyar festő, Csernus Tibor képei láthatók a galéria falain. A kiállításon részben a már a Műcsarnokban is bemutatott Hogarth-sorozat, valamint a Szajha útja című ciklus több darabját is megtekinthetik az érdeklődők.
A galéria kiállításainak profilja jellemzi majd a Blitz-árverések kínálatát is - tudtuk meg Kovács Lajostól. A szakember továbbra is kitart korábbi álláspontja mellett, miszerint a Nyugat-Európában már régóta prosperáló kortárs üzletág előbb-utóbb hazánkban is sikeres lehet. A nyugati és tengerentúli műkereskedelem terén szerzett tapasztalatait összegezve a galériatulajdonos a hazai műkereskedelem egyik lehetséges sikerágazataként jelölte meg napjaink művészetének felkarolását. Sőt, a kortárs alkotások hazai kereskedelmének jelenlegi "apatikus" helyzete sem aggasztja a szakembert. Véleménye szerint a minőség iránti igény egyre inkább napjaink művészete felé fordítja majd a hazai gyűjtők figyelmét, hisz e területen még begyűjthetők olyan főművek is, melyek a század eleji klasszikusok esetében már gyakorlatilag elérhetetlenek.
A Blitz a kortárs gyűjtőkre nemcsak mint vásárlókra, hanem - a cég korábbi, kortárs galériákra és a képzőművészekre alapozó gyakorlatától eltérően - mint az árverések beadóira is számít. Kovács Lajos elmondta: mára már kialakult és jelentősen megerősödött a napjaink művészetére specializálódott gyűjtőkör, melynek részvételével egy "másodlagos piac" jöhet létre, elegendő mennyiségű és minőségű anyaggal elláthatva a Blitz árveréseit.
A kortárs művészet mellett a galéria a klasszikus XX. századi magyar festészet kiemelkedő alkotásainak árverezéséről sem mond le. Azonban a kínálatot a tulajdonos továbbra is az első vonalból kívánja összeállítani, így például Neogrády Antal vagy Spányi Béla alkotásaival továbbra sem találkozhatunk az árveréseken. A Blitz azonban egy ponton eltér majd korábbi gyakorlatától. A limitár és becsérték gyakorlatát itthon legelőször alkalmazó aukciósház ugyanis a jövőben nem kíván ilyen értékeket meghatározni. Kovács Lajos e téren meglehetősen szkeptikus. A szakember lapunknak úgy fogalmazott: a hazai piac mára meglehetősen kiszámíthatatlanná vált, ám ennek ellenére a közönségnek még sincs igénye a kiváló kapaszkodót nyújtó becsérték- és limitárképzésre.
Egyébként a limitár bevezetésének kérdése már hosszú ideje a szakmai viták homlokterében áll a magyarországi műkereskedelemben. Több szakértő is a fiktív leütések kiszűrésének egyetlen hiteles lehetőségét látja a Nyugaton már régóta alkalmazott gyakorlat meghonosításában, amit várhatóan Magyarország európai uniós csatlakozása is ösztönözni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.