BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét ringbe száll a Blitz

Néhány héttel ezelőtt frappáns reklámmal jelezte visszatérését a hazai műkereskedelem egyik fajsúlyos szereplője, Kovács Lajos. A Blitz Galéria tulajdonosa befáslizott öklökkel "ismét ringbe szállt": majd hároméves kihagyás után galériájával újra kilépett az aukciós piacra.

A 2001-ben, a MEO-Kortárs Művészeti Gyűjtemény megnyitásával egy időben Újpestre költöző galéria az év tavaszán felhagyott árverezői tevékenységével. Kovács Lajos energiáját a mostanáig húzódó két és fél éves árverési pauza alatt elsősorban a MEO alapítása és bevezetése vette igénybe. A Blitz Galéria és a MEO akkoriban létrejött "házassága" a tulajdonos bevallása szerint nem volt piacképes ötlet. A kortárs művészeti központ látogatóinak széles tábora és a kortárs művészet vásárlóköre között ugyanis kevés átfedés mutatkozott. A tanulságok levonását követően, az idén nyáron a Blitz Galéria egy sokkal reprezentatívabb, frekventáltabb helyre, a Hercegprímás utcába tette át székhelyét.

A belváros szívében megnyitott "régi-új" Blitz most mintegy hatvan négyzetméteren fogadja látogatóit, bemutatkozási lehetőséget biztosítva a hazai kortárs művészet neves - nemzetközi szinten is elismert - alkotóinak. E törekvés első lépéseként a Párizsban élő világhírű magyar festő, Csernus Tibor képei láthatók a galéria falain. A kiállításon részben a már a Műcsarnokban is bemutatott Hogarth-sorozat, valamint a Szajha útja című ciklus több darabját is megtekinthetik az érdeklődők.

A galéria kiállításainak profilja jellemzi majd a Blitz-árverések kínálatát is - tudtuk meg Kovács Lajostól. A szakember továbbra is kitart korábbi álláspontja mellett, miszerint a Nyugat-Európában már régóta prosperáló kortárs üzletág előbb-utóbb hazánkban is sikeres lehet. A nyugati és tengerentúli műkereskedelem terén szerzett tapasztalatait összegezve a galériatulajdonos a hazai műkereskedelem egyik lehetséges sikerágazataként jelölte meg napjaink művészetének felkarolását. Sőt, a kortárs alkotások hazai kereskedelmének jelenlegi "apatikus" helyzete sem aggasztja a szakembert. Véleménye szerint a minőség iránti igény egyre inkább napjaink művészete felé fordítja majd a hazai gyűjtők figyelmét, hisz e területen még begyűjthetők olyan főművek is, melyek a század eleji klasszikusok esetében már gyakorlatilag elérhetetlenek.

A Blitz a kortárs gyűjtőkre nemcsak mint vásárlókra, hanem - a cég korábbi, kortárs galériákra és a képzőművészekre alapozó gyakorlatától eltérően - mint az árverések beadóira is számít. Kovács Lajos elmondta: mára már kialakult és jelentősen megerősödött a napjaink művészetére specializálódott gyűjtőkör, melynek részvételével egy "másodlagos piac" jöhet létre, elegendő mennyiségű és minőségű anyaggal elláthatva a Blitz árveréseit.

A kortárs művészet mellett a galéria a klasszikus XX. századi magyar festészet kiemelkedő alkotásainak árverezéséről sem mond le. Azonban a kínálatot a tulajdonos továbbra is az első vonalból kívánja összeállítani, így például Neogrády Antal vagy Spányi Béla alkotásaival továbbra sem találkozhatunk az árveréseken. A Blitz azonban egy ponton eltér majd korábbi gyakorlatától. A limitár és becsérték gyakorlatát itthon legelőször alkalmazó aukciósház ugyanis a jövőben nem kíván ilyen értékeket meghatározni. Kovács Lajos e téren meglehetősen szkeptikus. A szakember lapunknak úgy fogalmazott: a hazai piac mára meglehetősen kiszámíthatatlanná vált, ám ennek ellenére a közönségnek még sincs igénye a kiváló kapaszkodót nyújtó becsérték- és limitárképzésre.

Egyébként a limitár bevezetésének kérdése már hosszú ideje a szakmai viták homlokterében áll a magyarországi műkereskedelemben. Több szakértő is a fiktív leütések kiszűrésének egyetlen hiteles lehetőségét látja a Nyugaton már régóta alkalmazott gyakorlat meghonosításában, amit várhatóan Magyarország európai uniós csatlakozása is ösztönözni fog.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.