BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyomja a zloty a forintot

Részint az orosz válságnak, elsősorban azonban a zloty tartós mélyrepülésének volt köszönhető a forint hétfői árfolyamesése. Amennyiben a lengyel piac stabilizálódik a napokban, valószínű, hogy a csütörtöki aukció visszaerősíti a magyar fizetőeszközt, tartós gyengülés esetére a jegybank azonban kamatemelést is kilátásba helyezett.

A forint árfolyama hétfőn a két héttel ezelőtti megingást követően ismét 258 forint fölé gyengült az euróval szemben. A hazai fizetőeszköz instabilitását a szakértők két tényezővel magyarázzák: az egyik eladásra sarkalló tényező minden bizonnyal az oroszországi botrány volt, a Jukosz vezetőjének letartóztatása a régió egészével szemben bizalmatlanságot keltett. A másik, súlyát tekintve mégis jelentősebbnek mondható jelenség azonban a zloty tartós árfolyamgyengülése volt.

Az oroszországi helyzet sokakat az 1998-as válság idejére emlékeztetett, annak megismétlődésétől tartva kisebb pánik tört ki az országban, ami részint a hazai piacokra is átterjedt. A megingás elsősorban a részvénypiacokon éreztette hatását - a BUX közel 3 százalékot esett a nap folyamán -, a kötvény- és devizabefektetők visszafogottabban reagáltak a fejleményekre - mondta lapunknak Nyeste Orsolya, a Postabank elemzője. Szakértők szerint egyébként sem valószínű, hogy az öt évvel ezelőtti forgatókönyv megismétlődne, többségében arra számítanak, hogy Oroszország viszonylag hamar kiheveri majd az eseményeket.

A lengyel zloty ugyanakkor immáron másfél hónapja gyengül az euróval szemben, és az elmúlt hetekben a forint árfolyamát is komoly nyomás alá helyezte. A hazai deviza egy darabig tartotta ugyan magát - amihez az is hozzájárult, hogy a két héttel ezelőtti megingását a befektetők is túlzottnak érezték -, mára azonban a korreláció a zloty kosárárfolyama és a forint euróval szembeni kurzusa között meghatározóvá vált.

A zloty vásárlói elsősorban a lengyel költségvetés miatt aggódnak, a hiány, melyet a kormány 2004-ben 5,5 százalékosra tervez a GDP arányában, véleményük szerint könnyen átlépheti a megcélzott számokat. A megszorító intézkedések szükségessége mellett kardoskodó miniszterelnök támogatottsága ráadásul saját kormányán belül is folyamatosan csökken, több kabinettag már leváltását is kilátásba helyezte. Leszek Miller ilyen körülmények között igen nehezen viheti majd keresztül 32 milliárd zlotysra - közel 8 milliárd dollár - tervezett kiadáscsökkentő programját.

Az ország gazdasági vezetése sokáig meg sem próbálkozott a befektetői bizalom helyreállításával, az első, a zloty folyamatos értékvesztését helytelenítő nyilatkozat csak hétfőn látott napvilágot. Az ehhez hasonló kései reakció nem példa nélküli a lengyel jegybank életében - mondta Barcza György, az ING Bank elemzője. A hét eleji kommentár szerint az árfolyamesés ezen mértéke - pénteken az euró már 4,711 zloty környékén is járt - fundamentálisan nem indokolható sőt, olyan vélemény is elhangzott, amely szerint szükség esetén a jegybank az irányadó kamatszint emelését is elrendelné. A lengyel kéthetes refinanszírozási rátát az idén eddig hat alkalommal változtatták, eddig csak lefelé, így az jelenleg 5,5 százalékon áll. A monetáris tanács éppen ma fejezi be kétnapos ülését, a Bloomberg által megkérdezett 12 elemző azonban egyöntetűen úgy vélekedett, hogy nem lesz kamatemelés. Ezt az is indokolhatja, hogy az elmúlt másfél héten már-már hisztérikussá váló zlotygyengülés a bejelentés hatására megtorpant, sőt, hétfőn napközben a lengyel fizetőeszköz erősödése is megfigyelhető volt.

Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a többek között hazánkban is a napokban kezdődő költségvetési vita fokozott befektetői figyelmet vonz majd a régió egészére nézve. Az MNB is számít a fokozott volatilitásra, így tegnap Szapáry György alelnök újfent megerősítette a 250 és 255 forint közötti jegybanki árfolyamcélt, emellett tartós gyengülés esetére újabb kamatemelés lehetőségét is kilátásba helyezte. A közeljövőt tekintve Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a csütörtöki kötvényaukciónak lehet meghatározó szerepe. Amennyiben addig a lengyel piacon valamelyest stabilizálódnak a viszonyok, elképzelhető, hogy magas érdeklődés mutatkozik majd az öt- és tízéves papírok iránt, ami visszaerősítheti a forintot a 255 forint körüli euróárfolyamhoz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.