BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Végéhez közeleg a jensztori?

Az elmúlt hónapban több mint 4 százalékot erősödött, most pedig sokak véleménye szerint újabb fordulat előtt áll a japán fizetőeszköz. Elemzők szerint az ázsiai deviza természetes értéke a jelenleginél gyengébb kurzust indokol. A dollár néhány héten belül 114-115 jenig erősödhet.

Ha eddig vételre ajánlották, a jövőben talán eladni lesz kifizetődő a jen, az elmúlt napok fordulata és az elemzők közel egybehangzó véleménye legalábbis erre enged következtetni. A japán fizetőeszköz árfolyamát az erősödést irányzó nyomás és az ezzel ellentétes japán gazdasági érdekek tartották feszültségben az elmúlt hónapokban, amely alól feloldozást a legutóbbi G7-es találkozó hozott.

A vezető gazdasági hatalmak egyeztetésének apropóját elsősorban a devizapiacok felszabadításának igénye adta, a résztvevők között az első számú érintett Japán volt. A recesszióból való kilábalás küszöbén álló ország ugyanis mesterségesen, devizájának intervenciók útján történő gyengítésével igyekszik segíteni gazdaságát, melyben az export meghatározó részaránya miatt kulcsszerepet játszik. A dollár árfolyama az év eddigi részében tartósan 116 jen fölött állt, melyhez a Bank of Japan (BoJ) által szeptember végéig beavatkozásra költött 13,5 ezer milliárd jen is nagymértékben hozzájárult. A találkozót követően azonban az ázsiai deviza dinamikus erősödésbe kezdett, és azóta több mint 4 százalékos előnyt halmozott fel a zöldhasúval szemben. A dollár árfolyama időközben a 108 jen közelébe esett. A tendencia azonban a napokban megtörni látszik, a kurzus ismét a 110 jenes értéket közelíti, sőt, elemzők szerint hamarosan 115 jen közelébe, több hónapos távlatban pedig 118-120 jen környékére változhat.

Ennek egyik oka, hogy egyre többen aggódnak a japán vállalatok eredményességének romlása miatt. A Bloomberg felmérése szerint a 73 legnagyobb japán vállalat háromnegyede gondolja úgy, hogy a jen tartósan erős - 110 fölötti - pozíciója év végi profitján, valamint beruházási tervein érezhető nyomot hagy majd. Buró Szilárd, a Hamilton International Tőzsdeügynökség elemzője szerint az elmúlt hetek ralijához a japán pénzügyi fél év szeptemberi lezárása is nagymértékben hozzájárult, ekkor ugyanis a társaságok külföldön megtermelt profitjuk jelentős részét hazaviszik, ami most többletkeresletet eredményezett a jenpiacon. A G7-es csúcsot követő spekulációs nyomást ez a folyamat csak erősítette. A természetes folyamatok azonban, véleménye szerint, más irányt valószínűsítenek, így várhatóan több hónapos lassú ütemű gyengülés következik majd, melynek első végpontja a dolláronkénti 114-115 jenes kurzus lehet.

A folyamat kimenetelének szempontjából sok múlik a dollár megítélésén is. Az amerikai gazdasági vezetés sokáig az erős dollár politikáját hangsúlyozta, mára ha ennek ellenkezőjét nem is állítják, a zöldhasú gyengülését csak kevesen kifogásolják. A gyenge fizetőeszköz az ugyancsak nehéz helyzetben lévő amerikai gazdaság számára is támogatást nyújthat, talán nem véletlen, hogy az USA éppen ebben az időszakban emelte fel a hangját a sorozatos japán intervenciók ellen. Korábban ráadásul a BoJ a beavatkozásokat sokszor a Feddel szoros együttműködésben hajtotta végre, az érdekek ugyanis akkor még egy irányba mutattak. Ilyen lépésre nem sokkal a G7-csúcsot követően is sor került, azóta azonban az utólag rendszeresen beismert intervenciók ritkultak.

Az eddigi gyakorlattal ellentétben ma már a BoJ is mer a japán gazdaság növekedését megerősítő kijelentéseket tenni, a bank októberi jelentésében az üzleti klíma és az exportlehetőségek javulását méltatta. Az összefoglaló szerint a legnagyobb veszélyt nem is a jen erősödése, sokkal inkább annak instabilitása hordozza a gazdaság számára. A befektetők a kedvező üzenet ellenére sem erre a hírre, hanem a héten várt kedvező amerikai gazdasági statisztikákra reagáltak, és így gyengítették az ázsiai fizetőeszközt.

Az erősödés veszélye ugyanakkor továbbra is komoly ellensége a japán jegybanknak, így az minden tőle telhető eszközzel azon fáradozik, hogy az ebből eredő káros hatásokat más módon ellensúlyozza. Az elmúlt héten a gazdaságban forgó pénzállomány jelzésértékű növeléséről döntöttek, ezzel ösztönözve a kereskedelmi bankokat hitelkihelyezéseik fokozására. A lakossági fogyasztás továbbra is gyenge lábakon áll, a munkanélküliség pedig 5,1 százalékos szintjével magasnak mondható - hangsúlyozta a BoJ. A jelek szerint a piaci folyamatok támogatni fogják a bank törekvéseit.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.