A Wall Street indexe első alkalommal 1999. március 29-én lépte át ezt az álomhatárt, s az elmúlt közel 57 hónap során 36-szor keresztezte útja a 10 ezer pontot: 16-szor felfelé s ugyanennyiszer lefelé. (A statisztikai adatok a nap végi záróárakat tükrözik, s nem a napközbenit.) Legutóbb egyébként éppen 2002. május 27-én tartózkodott a Dow Jones 10 ezer pont felett, azaz mintegy 18 hónappal ezelőtt. Az pedig már-már történelem, hogy a Dow Jones 1972. november 14-én tornázta fel magát négy szám-
jegyűvé.
S mit várnak az elemzők 2004-től? Egy teljesen normális évet - mondják -, ami egyúttal sokkolóan is hat. Hogy miért? A prognózisok szerint a tőzsdei szereplők szélesebb körét lefedő Standard & Poor's 500 jövőre 5-15 százalék között emelkedne, ami az elmúlt 11 évben teljesen ismeretlen volt számára. Egy átlagos évben a részvénypiac - ugyancsak a statisztikákat véve elő - 10 százalékos hozamot biztosít a befektető számára, ami egyúttal a kézhez kapott osztalék újrabefektetését is magában foglalja. Ezzel szemben 1993 óta az S&P 500 index vagy 15 százaléknál nagyobb bővülést könyvelhetett el, vagy 5 százaléknál kisebbet. Az év eddig eltelt részében a börzemutató 22,7 százalékos erősödésnél tart. Igaz, a 2004. év is tartogathat váratlan eseményeket, ami többek között az iraki fejleményekkel, a terrorizmus elleni háborúval, illetve a jövő évi amerikai elnökválasztással állhatnak összefüggésben. Ennek tükrében pedig akár ismét hektikusan alakulhatnak majd a részvényárfolyamok.
Mindenesetre akadnak egyes tényezők, amik a szolid emelkedés mellett szólhatnak. Ide sorolható, hogy bár a részvényárfolyamok első látásra vonzónak tűnhetnek, egyes vélemények szerint az idei emelkedés eredményeként máris túlértékeltségről beszélhetünk. Ha az 1999-es adatokkal vetjük össze a számokat, amikor a Dow Jones első ízben lépte át a tízezres határt, akkor egyértelműen azok felé billen a mérleg nyelve, akik szerint még alulértékeltek a papírok. Közel öt éve ugyanis 25-ös P/E-en forogtak a Dow Jones alkotóelemei, jelenleg ez 20-ra tehető, hasonlóan az S&P 500-hoz, amely 1999-ben még 29-es értéket mutatott. A pesszimistábbak szerint azonban az olcsó nem is olyan olcsó, hiszen a történelmi P/E átlag 14-15 között lenne. Ráadásul az osztalékhozam is számottevően mérséklődött: míg egy évtizeddel ezelőtt 3 százalék körül mozgott ez az adat, addig jelenleg mindössze 1,6 százalékot remélhetnek a befektetők.
Az elkövetkező négy negyedév azonban kedvezőbb képet mutathat. Az elemzők prognózisai szerint az S&P 500 alkotóelemei részvényenkénti 55,52 dolláros profitot realizálhatnak 2004-ben, szemben az elmúlt egy év 39,33-os profitjával. Amennyiben ez teljesülne is, úgy a P/E mutató 19-re esne, ami már közelítene a történelmi átlaghoz. Ha az egyes elemzők által preferált Fed-értékelési modellt nézzük, amely a P/E mutató, az elemzői profitvárakozások, a tízéves amerikai államkötvény közötti kapcsolaton alapszik, úgy az S&P 25 százalékkal elmarad attól az értékétől, ahol lennie kellene. Emellett arról sem szabad elfeledkezni, hogy az alacsony kamatok is vonzóbbá teszik a részvényeket a kötvényekkel szemben, s a gazdaság feléledéséről sem tettek le a piaci szereplők. S még egy apróság: jelenleg az amerikai értékpapírpiac kapitalizációja körülbelül a GNP 130 százalékát teszi ki, ami aligha tud vetekedni az 1999-es értékkel, amikor 176 százalékra rúgott ez az érték.
Ha már szóba kerültek a kamatok, a részvényárfolyamok jövő évi alakulását érzékenyen befolyásolhatják a Fed lépései. Ha az elemzők várakozása igazolódna, miszerint a kamatok csak lassan, mérsékelten emelkednének, akkor sokkhatástól nem kell tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.