BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymást érő nagyárverések, biztató összkép



A 2003-as év legzsúfoltabb aukciós időszakát tudhatja maga mögött a hazai műkereskedelem. A Kieselbach festményárverése mellett a most debütáló Belvedere, a visszatérő Blitz, valamint a BÁV, a Nagyházi és Polgár hagyományos karácsonyi művészeti árverése várta a gyűjtőket és befektetőket. Az öt aukció közül négy általános, a műtárgytípusok minden területére kiterjedő árverés volt, míg a Blitz elsősorban a kortárs hazai képzőművészet felé orientálódott, bár anyaga nem nélkülözte a XX. század klasszikus modern művészetét sem.

Az elmúlt hét árverésein licitre került közel 2500 tétel az öt aukciósház számára összességében 803 millió forintos összforgalmat eredményezett. Az eredmények alapján megállapíthatjuk: a hazai műkereskedelemben a visszafogottabb őszi szezon után újra megélénkült a vásárlókedv, és a fenti árverések annak ellenére sikereket tudtak elérni, hogy azok közül négy szinte teljesen megegyező profilkörrel rendelkezett, ráadásul időzítésük is egymáshoz közelire sikerült.

A négy művészeti árverés színvonalát és eredményeit tekintve a legeredményesebb cég a Nagyházi volt. A jubileumi árverés ünnepi hangulatához szabott kiváló festészeti és műtárgyanyag három nap alatt összesen 353,049 millió forintos forgalmat jelentett a háznak. A 509 tételt számláló kétnapos festészeti anyag gyengébb mutatóit (509 tételből 203 maradt vissza, a 385,070 millió forintos összkikiáltási árral szemben 285,745 milliós összleütési érték) elsősorban a régi mesterek között található, milliós árról indított alkotások nagy számban történő visszamaradása okozta. Sokkal jobb eredményt tudhatott magáénak a ház a XX. századi klasszikusokkal alaposan megtűzdelt második napi kínálattal, ahol a legmagasabb leütési árat (28 millió forint) az árverés favoritja, Rippl-Rónai József "kukoricás" műve, a Kaposvári cirkusz érte el.

A harmadik nap műtárgyárverésén már sokkal nagyobb arányban találtak gazdára a tételek, ami a hazai viszonylatban egyedülálló kvalitásokkal bíró kínálatnak volt köszönhető. A 260 tétellel felálló kínálatból mindöszsze 63 tétel maradt vissza, miközben a 78,197 millió forintos összkikiáltási árból 67,304 milliós leütési eredmény született. Az utolsó este legforróbb pillanatait a habán fajanszok szolgáltatták, melyek közül egy 1662-es palack 2,8 millió forintos leütési áron cserélt gazdát.

A Polgár Galéria háromnapos árverése ugyancsak jó eredménnyel zárt. A 600 tételt felsorakoztató Váci utcai ház mindössze 168 tételt nem tudott értékesíteni, így a 124,080 millió forintos összkikiáltási áron felajánlott kínálat 141,347 milliós eredménnyel zárt. A három nap legjelentősebb sikereit a festmények szolgáltatták (összkikiáltási ár 75,485 millió, összleütési érték 99,352 millió forint), ugyanakkor mind az ékszerek (26,271 millió, 21,127 millió), mind a porcelán-, ezüst és üveg dísztárgyak, bútorok és szőnyegek frontján kiegyensúlyozott eredményekkel zárt a ház (22,323 millió, 20,868 millió). A festménykínálat legsikeresebb tétele ifj. Markó Károly Fürdőző nők című vászna (13 millió forint), a műtárgyaknál egy Zsolnay-kaspó (2,2 millió forint), míg az ékszerek esetében két briliánssal díszített szoliter gyűrű lett (1,6 millió forint).

A tulajdonosi viszonyok változása miatt kissé megtépázott BÁV elsősorban a megújult szakmai vezetésnek köszönhetően remek eredményt ért el téli művészeti árverésével. A Polgárhoz hasonlóan a Lónyai utcában található cég is képes volt az összkikiáltási értéket meghaladó leütési eredményt elérni (139,505 millió, 147,203 millió), miközben a 848 tételes kínálatból mindössze 184 darabot árverezett sikertelenül. A pozitív mutatót elsősorban a festészeti anyag jó szereplésének köszönhette a cég (87,110 millió, 95,659 millió), ugyanakkor az első nap ékszer- és a harmadik nap műtárgykínálata esetében a kikiáltási ár körüli eredmények elérésével sikerült megőriznie ezt (27,736 millió, 27,117 millió, illetve 24,658 millió, 24,427 millió). A festmények terén elsősorban a visszamaradt tételek alacsony száma eredményezte a jó teljesítményt; még a magasabb árról indított alkotások is rendre gazdára találtak az árverésen.

A karácsonyi időszak vesztese az ősszel indult Belvedere Galéria volt. A Szent István-bazilika tőszomszédságában található aukciósház 200,985 milliós készletéből mindössze 88,200 millió forint értékben tudott aukcionálni. A 373 tételt számláló kínálatból elsősorban a festményeket keresték a gyűjtők, míg az árverés második felében licitre került dísztárgyak, bútorok és szőnyegek között magasabb volt a visszamaradt tételek száma. A végelszámolásnál így csak 139 tétel mellé kerülhetett fel az "elkelt" tábla.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.