BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejlődő piacok: mit hoz 2004?

A fejlődő országok értékpapírpiacai ismét előtérbe kerültek: az alapkezelők zöme növelte a portfóliójában a régió részarányát, abban bízva, hogy az elkövetkező évek kiugró teljesítménnyel kecsegtetnek majd. A lista élén Kína áll.



Fejlődő piacok - ha az elmúlt években befektetői körökben szóba került ez a piaci szegmens, akkor alighanem nem maradtak el a cinikus megjegyzések sem. Főként, hogy az elmúlt 15 évben, amióta először világossá vált, hogy önálló invesztíciós csoportként kell kezelni őket, nem volt olyan év, hogy valamilyen kaotikus helyzet ne állt volna elő. A statisztikákra pillantva egyedül 1993 és 1999 tekinthető kiugró esztendőnek, ám a befektetők öröme nem tartott sokáig, hiszen az elkövetkező két-három év veszteségeket hozott. Így inkább illett volna a "lemerülő" jelző ezekre a térségekre, mint a "feljövő".

A nem kevés kockázatot kínáló piacok ennek ellenére változatlanul vonzó befektetési célpontot jelentenek, hiszen elég csak Kínára vetni egy pillantást, amelyet máris a XXI. század egyik kolosszusaként emlegetnek. A kínai állam tulajdonában lévő China Life Insurance hárommilliárd dolláros emissziója - amely egyúttal az év legnagyobb kibocsátása is - jól mutatja ezt: a pakettet huszonötszörösen túljegyezték, s az árfolyamot az előzetesen kiadott 2,98-3,65 hongkongi dolláros sáv felső széle közelében állapították meg, 3,625 hongkongi dolláron.

Ez az évtized Ázsia feléledését hozza, bár több szakember egyenesen azt prognosztizálja, hogy az egész század erről szól majd. Az elemzők többsége az évtized második felére várja az ázsiai piacok megugrását. Hasonló történeteket az elmúlt időszakban is lehetett hallani. Emlékezzünk csak a Fidelity Emerging Markets Fundra, amely 1993-ban 82 százalékos hozamot produkált, ám következett 1994, amely a mexikói pezó megingását hozta, s egyúttal az alap vagyonvesztését is. A Fidelity számára 1999 ismét jó év volt, 70,5 százalékos nyereségével, ám ez csak arra volt jó, hogy az elkövetkező években legyen miből "finanszírozni" a veszteségeket. Az idén már ismét 40 százaléknál tart a hozama, s ezúttal talán elmarad a szokásos koreográfia.

A fejlődő térségek kötvénypiacain bekövetkezett események ugyanis erre utalnak. A korábbi forgatókönyv, nevezetesen az egy lépés előre, kettő hátra, 2000-ben nem "jött be": az erre a piaci szegmensre specializálódott alapok az 1999. évi 40 százalékos hozamot követően szerény nyereségekkel találhatták szembe magukat az elkövetkező három évben is. A Fidelity New Markets Income Fund például az elmúlt öt évben átlagosan évi 20,6 százalékos teljesítményt produkált. S ha a kötvénypiaci trend így változott, akkor a fejlődő országok részvénypiacain miért nem ismétlődhet ez meg? - teszik fel a kérdést az elemzők. Véleményük szerint a börzék még a hossz kezdeti stádiumában vannak, s a felfelé ívelő szakasz akár öt évig is eltarthat, attól függően, hogy a piaci fundamentumok milyen gyorsan épülnek bele az árfolyamokba.

A fejlődő országok akkor mutatják legjobb arcukat, amikor a világgazdasági kilátások javulnak, így felvetődhet a kérdés, hogy a nyugati tőzsdék elmúlt hat hónapban tapasztalt erősödését követően milyen jövő vár rájuk 2004-ben. Az mindenesetre sokat mondhat, hogy míg az alapkezelők 36-ról 25 százalékra mérsékelték a japán részvények arányát, addig 46-ról 51 százalékra emelték a fejlődő piacok részarányát portfóliójukban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.