A Belvárosi Aukciósházat alapító Kovács Dezső halálát követően majd két évig csendbe burkolózó Váci utcai galéria az idei év júniusában nyitotta meg újra kapuit a nagyközönség előtt (VG, 2003. szeptember 1., 19. oldal). Az árverezőház új vezetője, Kovács Claudia a korábbi ügyfél- és vásárlókör visszacsalogatását a galéria által már korábban is szervezett kamaraárverések újraélesztésével kezdte meg. A kéthetente jelentkező aukciók nyomán ismét a gyűjtők figyelmének középpontjába kerülő árverezőház így már bátrabban vállalkozhatott téli, háromnapos művészeti aukciójának megszervezésére.
A Belvárosi - hasonlóan a BÁV, a Nagyházi és a Polgár aukciós tevékenységéhez - korábban sem törekedett kínálatán belül komolyabb specializációra. Az általános, a festményektől a bútorokon és a szőnyegeken át egészen az ékszerekig terjedő széles kínálati kör eztán is jellemzője marad a cégnek. A utóbbi években felduzzadt hazai műkereskedelemben zajló kiélezett konkurenciaharc azonban kiütközik az árverés kínálatán, hisz a Belvárosi féléves anyaggyűjtése ellenére csak viszonylag csekély, 449 tételből álló kollekciót visz kalapács alá.
A 68,953 millió forint összkikiáltási értéket képviselő anyag legértékesebb része a 180 alkotást magában foglaló festészeti kínálat lesz. A 34,905 millió forint összértékű, kedden sorra kerülő művek között a másod- és harmadvonalbeli mesterek alkotásai szerepelnek nagyobb gyakorisággal. Az első osztályú alkotások közül leginkább Kádár Béla és Gábor Jenő egy-egy női aktja emelkedik ki kvalitásával (850, illetve 600 ezer forint), s bár néhány izgalmasabb mű a régi mesterek munkái között is akad (Kiss József: Pihenő cigánycsalád - 1,8 millió forint; Karl Kaufmann: Holland városrészlet - 340 ezer forint), az anyag törzsét elsősorban a két világháború közti szalonfestészet képviselőinek - Neogrády Antal, Berkes Antal, Katona Nándor -, valamint az elmúlt harminc év képcsarnoki festőinek - Bényi László, Farkas Lídia, Orosz Gellért - művei alkotják. Ugyanakkor néhány ritkaság is szerepel majd a második estén, közöttük két John Ogburn-kép (1,6, illetve 1,2 millió forint).
Az aukció a mai napon porcelán, ezüst és üveg dísztárgyakkal, továbbá néhány szobrászati alkotással indul. Ez utóbbiak között szerepel többek között két - a hazai műkereskedelemben ritkaságnak számító - Salvador Dalí-alkotás is. A neves szürrealista művész Az emlékezet tartóssága (1,5 millió forint) és Az angyal látomása (2,8 millió) című plasztikái bizonylattal bíró, 350 példányban sokszorosított szériák számozott darabjai. A nap bútorkínálatát elsősorban a kisméretű tételek jellemzik. A keretekkel, csillárokkal tarkított anyagban több, az utóbbi években igencsak népszerű art deco berendezési tárgy - többek között irattartó, íróasztal - is szerepel. A néhány nagyméretű tétel között viszont rendszerint historizáló darabokra akadhatnak az érdeklődők, így például egy gazdagon intarziázott hálószoba-garnitúrára (1,5 millió forint), vagy egy ónémet tálalószekrényre (650 ezer).
A harmadik esti ékszerkínálatban - ahogy azt például a Polgár Galéria árverésein is megszokhattuk - az anyag legértékesebb részét a briliánsokkal díszített ékszerek jelentik. Közülük is a legkiemelkedőbb tétel - s talán a téli szezon hazai árveréseinek legizgalmasabb ékszere is egyben - egy francia szecessziós női gyűrű, melyet 13 különböző méretű és tisztaságú kő díszít.
Az 1,8 millió forintos kikiáltási árról induló darab mellett az ékszerek másik slágere feltehetőleg egy magyar-amerikai ékszerész, Ellen Arkin díjnyertes alkotása lesz. A 336 nyerscsiszolatú valódi rubinnal, valamint briliánsokkal díszített nyakék 600 ezer forintról várja majd a liciteket. A kar- és nyakláncok, gyűrűk mellett kar- és zsebórák is nagy számban szerepelnek a Belvárosi Aukciósház szerdai kínálatában. Ez utóbbiak közül egy 18 karátos, dupla fedeles tokba rejtett angol szerkezet érdemel kitüntetett figyelmet, melynek kikiáltási ára 360 ezer forint lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.