BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkekivonás a kötvényalapokból

Bár októberre stabilizálódni látszott a helyzet a hazai állampapíralapoknál, a novemberi 300 bázispontos kamatemelés újabb sokkot okozott. A kötvényalapok vagyona 7 százalékkal morzsolódott le az elmúlt hónapban, s minden jel szerint decemberben is nagyarányú csökkenéssel kell szembesülniük az alapkezelőknek.



Amilyen jól indult az idei év a hazai befektetési alapok piacán, olyan rosszul látszik végződni. A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai által kezelt vagyon novemberben 4,8 százalékkal, 1017,1 milliárd forintra apadt, így az már csak 8,8 százalékos erősödést jelent az év elejéhez képest.

A júniusi kamatemelések óta tartó folyamatos csökkenés, stagnálás után októberben jelentkeztek az első kedvező jelek a piacon, úgy tűnt, hogy a jó tőzsdei eredményekkel, de még inkább az állampapír-piaci hozamok stabilizálódásával újra növekedési pályára léphetnek a befektetési alapok. Az újabb hozamemelkedés miatt azonban a novemberi számok egészen más képet mutattak. Az alapokon belül a legnagyobb, közel 85 százalékos arányt képviselő kötvényalapok összesített vagyonában 7 százalékos csökkenés következett be, ami különösen annak fényében kedvezőtlen, hogy ez az apadás majdnem teljes mértékben a nettó pénzkiáramlásnak volt köszönhető, ami egész hónapban jellemezte az alapok e típusát - derült ki a Bamosz novemberi összesítéséből. Szintén ilyen okokkal magyarázható a pénzpiaci és vegyes alapok vagyonának 2, illetve 4 százalékos mérséklődése.

A legfrissebb adatok alapján az is látható ugyanakkor, hogy a befektetési jegyek árfolyamainak hirtelen esése december első hetében hozzávetőlegesen további 10 százalékos pénzkiáramláshoz vezetett a belföldi kötvényalapok esetében. Csak remélni lehet, hogy a pénzkivonás a kötvénypiaci helyzet stabilizálódásával idővel megáll - véli a Bamosz. A folyamat megfordulása ugyanakkor a kötvényhozamok csökkenése, illetve a befektetési jegyek árfolyamának emelkedése nélkül nehezen képzelhető el.

A részvényalapok vagyona novemberben stagnált, a hónap egyedüli üde színfoltját az ingatlanalapok jelentik a közel 4 százalékos havi emelkedésükkel. Az idei év egyébként egyértelműen ezen konstrukciók sikerét hozta: az eltelt 11 hónap alatt tőkéjük megháromszorozódott, a havi növekedési ütemük a hónapok többségében meghaladta a 10 százalékot. A korábbi dinamikus bővülés októberben megtorpanni látszott ugyan, ám novemberben ismét megnőtt irántuk az érdeklődés. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.