A fejlődő piacok részvényalapjai hosszú idő óta a legjobb évüket zárták 2003-ban. A konstrukciók vagyona 11,2 milliárd dollárral gyarapodott az elmúlt esztendőben, amivel még az 1996-os rekordévet is sikerült túlszárnyalniuk. Akkor 10,9 milliárd dollár áramlott az alapokba a bostoni EmergingPortfolio legfrissebb összesítése szerint. Az erőteljes gazdasági fejlődés, az alacsony részvényárfolyamok és a piacokban meglévő növekedési poten-ciál meghozta a várt eredmény - fogalmazott Brad Durham, a társaság ügyvezetője a Bloombergnek. A befektetők kétségtelenül igyekeznek nagyobb kockázatot vállalni a magasabb hozamok érdekében, így próbálva kompenzálni az elmúlt három év siralmas részvénypiaci történéseit.
Az elmúlt esztendő pedig beváltotta a fejlődő piacokhoz fűzött reményeket, hiszen 2003 tíz legjobban szereplő tőzsdeindexe közül mindegyik ebből a térségből került ki. Közülük is a venezuelai, a brazil, a thaiföldi, az argentin és a török börzemutató értéke több mint duplájára nőtt. Ezzel szemben a tengerentúli Standard & Poor's 500 index elmúlt évi 24 százalékos növekedése meglehetősen szerény teljesítménynek tekinthető, bár az európai blue-chipeket lefedő Dow Jones Stoxx 50 mutató még ennél is kisebb, közel 9 százalékos erősödéssel zárta az elmúlt évet.
A fejlődő piacok kötvényalapjainak sem volt okuk panaszra, hiszen vagyonuk 3,3 milliárddal dollárral bővült 2003-ban, ami közel kétszerese az előző évi adatnak, s 1995 óta a legnagyobb összegnek számít.
Ami az egyes térségeket illeti, 2002-höz képest megduplázódott az ázsiai alapokba vándorolt összeg (6,3 milliárd dollár), s ezzel év végén már 40 milliárdos össztőkével büszkélkedhettek a konstrukciók. A kelet-közép-európai országok, a Közel-Kelet és Afrika befektetési alapjai 573 millió dollárral gazdagodhattak az elmúlt évben. Különösen a török, az egyiptomi és az orosz részvénypiac meglódulása mozgatta meg a befektetők fantáziáját. (Az isztambuli tőzsdeindex értéke megkétszereződött, a kairói mutató 73, a moszkvai RTS index pedig közel 60 százalékkal növelte értékét.) Közép-Európában a lengyel alapok jeleskedtek, míg a cseh és a magyar konstrukciók tőkéje lemorzsolódott. A latin-amerikai alapok eszközértéke 379 millió dollárral nőtt 2003-ban, amiben a venezuelai és a brazil részvénypiacok megugrása játszott fő szerepet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.