Bárki is meg tudná jósolni, hogyan alakulnak a tengerentúli börzeindexek? Aligha. A tengerentúli befektetők ennek ellenére igyekeznek minél több tényezőbe belekapaszkodni iránymutatásként. Az Egyesült Államok januári amerikaifutball-döntőjére, az ország legnagyobb sporteseményére 1967-es indulása óta egyfajta indikátorként tekintenek. Az elmélet roppant egyszerű: amennyiben a régi National Football League (NFL) egyik csapata nyeri a küzdelmet, úgy erősödésre van kilátás, ha azonban a régi American Football League-hez (AFL) tartozó klub hagyja el győztesként a döntőt, úgy a bessz lesz az úr a Wall Streeten. Kételkedni persze lehet ebben, ám tény, az elmúlt 37 évben mindössze 7 alkalommal nem jött be. Némileg ronthatja az indikátor megbízhatóságát, hogy ebből négy éppen az 1998-2001 közötti időszakra esett. Az AFL-hez tartozó Denver Broncos ugyanis 1998-ban és 1999-ben is megnyerte a döntőt, ennek ellenére nem szakadt meg az amerikai börzék erősödése. Az NFL-hez tartozó St. Louis Rams és a Baltimore Ravens 2000., illetve 2001. évi győzelme pedig hidegen hagyta a piac szereplőit.
A Super Bowl-stratégia hívei az elmúlt két évben már megnyugodhattak. Az AFL-ből kinövő New England Patriots 2001-es győzelmét követően a Wall Street eséssel zárta az évet. Az elmúlt év nyertese, a Tampa Bay Buccaneers pedig meghozta a várva várt emelkedést. Igaz, némi álmatlan éjszakákat azért okozott a csapat besorolása az indikátor híveinek. A Buccaneers ugyanis sem a régi AFL-nek, sem az NFL-nek nem volt tagja, miután a két liga 1976. évi egyesülését követően jött létre. Ezen az apróságon azonban sikerült túltenniük magukat, s inkább onnan közelítették meg a döntő eredményét, hogy a vesztes Oakland Raiders minden kétséget kizáróan az AFL tagja volt. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.