A fejlődő piacok értéktőzsdéinek elmúlt évi teljesítménye láttán joggal dörzsölhetik elégedetten a markukat az elemzők. A FTSE All Emerging Markets index - dollárban számolva - több mint 40 százalékos emelkedést produkált 2003-ban, jócskán megelőzve az MSCI World index 28 százalékos erősödését, mely utóbbi mutató egyébként 1986 óta a legjobb évét tudhatja maga mögött. A Deutsche Bank szakemberei az elmúlt hónap 10 százalékos ugrását követően további 30 százalékos növekedési potenciált látnak a fejlődő piacokban. Hasonló véleményen vannak a Merrill Lynch elemzői is, mondván, 2004-ben sem lankad az érdeklődés ezen piaci szegmensek iránt - mutat rá a Financial Times cikkében. A hosszabb távra tekintő Standard Life Investment pedig már azt prognosztizálja, hogy a brazil, az orosz, az indiai és a kínai börzék együttes kapitalizációja 2050-re már beérheti az amerikai, a japán, a brit és a német tőzsde méretét.
De nem láttunk hasonló buborékokat már korábban? - tehetik fel egyes befektetők a kérdést. Nem kell messzire visszamennünk, hiszen az 1990-es évek végén a távközlési, a média- és a technológiai ágazat produkált hasonló ugrást, s a buborék 2000-ben ki is pukkadt. A kicsit jobb emlékezettel "megáldott" piaci szereplők pedig hasonlóságokat vélhetnek felfedezni az 1990-es évek közepének eseményeivel is. Mindkét esetben a befektetők olyan piaci szegmensek felé vették az irányt, amely - legalábbis abban a pillanatban - kockázatmentes utat jelentett a gazdagság felé, és semmi sem utalt arra, hogy a szárnyaló indexekre hatással lenne a gravitáció. Gondoljunk csak 1996-ra, amikor a bangladesi részvények emlékezetes árfolyam-alakulást produkáltak. Évekig az ország két börzéje, a dakkai és a csittagongi Csipkerózsika-álmát aludta, ám nem sokkal a választásokat követően - amely új kormányt hozott hatalomra - piaci reformokra került sor.
A belpolitikai változás megmozgatta a külföldi befektetők fantáziáját is, s a dakkai tőzsdeindex kevesebb mint öt hónap alatt több mint 250 százalékot erősödött, miközben a piac kapitalizációja 5 milliárd dollárra tornázta fel magát. Fellelkesültek a hazai kisbefektetők is, több mint 300 ezren kapcsolódtak be a "játékba", amit mind a tőzsde vezetői, mint a kormány illetékesei "irracionális" jelzővel illettek. Persze senki sem hallgatott rájuk. Jóllehet egyes tőzsdecégek esetében már ezer feletti P/E mutatóval találhatták szemben magukat a befektetők, míg a piaci átlag 40 körül mozgott. (Ez idő tájt a Srí Lanka-i és az indiai tőzsdén 10 körül volt a P/E átlag, míg a pakisztánin 8.) A csoda persze nem tartott sokáig, s a bangladesi börzeindexek pillanatok alatt ott találták magukat, ahol a boom kezdetekor álltak.
Az elmúlt évtized azonban több változást is hozott a fejlődő piacokon, az ottani befektetési bankok szakembereinek elemzései felnőttek a nemzetközi standardokhoz, a tőzsdecégek jóval transzparensebbek, nyitottabbak, tehát légvárak építéséről egyelőre szó sincs. A térség iránt meglévő bizalmat mutatja, hogy Morgan Stanley Capital International globális portfóliójában már 4,5 százalékot szán a fejlődő piacoknak.
Az optimista prognózisok mellett persze ott van a másik tábor is, amely viszont éppen attól tart, hogy a túl gyors és túlságosan nagy ütemű erősödést korrekció követheti. Az elmúlt évben közel 190 milliárd dollár áramlott ezen országok értékpapírpiacaira, amelyre az 1997-es ázsia válságot követően nem volt példa, s az ütem azóta sem csökkent.
A Citigroup elemzője úgy látja, a fundamentumoktól való nagymértékű eltávolodás a hat évvel ezelőtti eseményekhez vezethet. Az Institute of International Finance szakemberei szerint leginkább a lengyel, a Fülöp-szigeteki és a venezuelai értéktőzsde "szállt el" 2003-ban, miközben az országok kockázati besorolása nem javult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.