BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dísznek számít az ékszer, nem befektetésnek

A nyugat-európai és a tengerentúli műkereskedelemben a befektetési célú ékszervásárlások már a XX. század elején megszokott jelenségnek számítottak. Ugyanez a hazai piacról még ma sem mondható el - vélekedik Dembitzné Szalóki Magdolna. A legnagyobb nyugati árverezőházak szakemberei egyelőre abból indulnak ki, hogy Magyarországon még legalább 15 évig nem lesz fizetőképes kereslet a több tíz millió forintos drágakövekre és ékszerekre.

Bár a hazai piacon jelen vannak kisebb, leggyakrabban néhány millió forintos - elsősorban briliánsokkal díszített - ékszerek, ezek vásárlói és gyűjtői azonban még nem kifejezetten a kincsképzés szempontjai alapján licitálnak, hanem sokkal inkább díszítő funkciójuk alapján ítélik meg a tárgyakat. A gyakran előforduló milliós leütési eredményeket persze nem pusztán az ékszereknek szóló csodálat jeleként kell értelmezni: természetesen minden komoly érdeklődő tudatában van az ékszerek befektetési értékének is - mutat rá Dembitzné Szalóki Magdolna.

A hazai használtékszer-kereskedelemben piacvezetőnek tekinthető BÁV árverésein a néhány ezer forintos tárgyaktól egészen a milliós tételekig az ékszerek nagy választéka megtalálható. Az évente mintegy 1000 tételt számláló kínálat szükségképpen változatos; a számos kisebb értékű tétel a speciális gyűjtőkörök kiszolgálása mellett - például az érmék, a kar- és zsebórák, valamint a "kisezüstök" gyűjtői - a műfaj szélesebb körű népszerűsítését is szolgálja. A végletekig leegyszerűsített és igénytelen technikákkal előállított új keletű ékszerekkel szemben egy-egy szebb kiképzésű, régebbi darab a laikus vásárlóknak is lényegesen nagyobb örömet és megbecsülést okozhat - mutat rá a szakértő.

A kisebb ékszerek mellett természetesen a jelentősebb értéket képviselő tételek is folyamatosan helyet kapnak a BÁV árverésein. A tavaly decemberi aukción például túllépték az 50 millió forintos összkikiáltási értékhatárt. Dembitzné Szalóki Magdolna azt is elárulta, hogy több mint harmincéves praxisa során a legmagasabb leütési áron értékesített aukciós ékszer ugyancsak tavaly cserélt gazdát: egy briliánsgyűrűért a járulékokkal együtt közel 7 millió forintot fizetett új tulajdonosa.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.