Fordulatokkal teli időszakot él Japán gazdasága: a GDP hosszú évek stagnálása - helyenként visszaesése - után egyre dinamikusabban bővül, a kötvények iránti kereslet ezzel párhuzamosan visszaesett, az egyetlen biztos pont pedig, azaz a jen erősödése, amit eddig szinte bármely elemző gondolkodás nélkül hosszú távú trendnek mondott volna, megfordulni látszik.
A dollár története az elmúlt hónapokban nem volt sikersztori, különösen az euróval és a jennel szemben nem. A japán deviza kezdetben a dolláronkénti 116 jen körüli szinten ragadt le és időzött ott heteken keresztül, ezt áttörve azonban rohamos erősödésbe kezdett. A legutóbbi szárnyalást fékező ütköző a dolláronkénti 105 jenes szint volt, egy hónapja azonban még egybehangzó érvek szóltak a mellett, hogy rövidesen 100 jen alá esik a zöldhasú árfolyama.
Ezen jövőkép bekövetkezésének legnagyobb ellensége talán a Bank of Japan (BoJ) lehetett, amely súlyos dollármilliárdokat költött a jen gyengítésére. A legfőbb indok az export védelme volt, az ugyanis nagymértékben hozzájárul a potenciálisan növekedési időszak küszöbén álló gazdaság teljesítményének fokozásához. A kiviteli adatok azonban azt mutatták, hogy erős devizával, vagy a nélkül, de az export jól teljesít. Az ágazat az elmúlt hónapokban folyamatos növekedést mutatott még a 105 jen közelében lévő dollárárfolyam mellett is.
Az elmúlt héten azonban a kurzus és az elemzői megítélés is éles fordulatot vett: a dollár közel 109 jent ér, és a zöldhasú részéről további erősödésre számítanak a szakértők. A Mitsubishi Securities szenior elemzője, Minoru Sioiri úgy látja, hogy az előző napokban az elmúlt öt év legnagyobb héten belüli esését produkáló jen további 3,9 százalékot veszít majd az értékéből. A chartista szakértő március végére 113 jen környékére várja az amerikai fizetőeszközt.
A fordulat lehetősége Buró Szilárd, a Hamilton International Tőzsdeügynökség Rt. devizaszakértője szerint is benne van a levegőben. A dollárkurzus a jelek szerint 105 jennél megtalálta az alját: a korábban még csak várt gazdasági erősödés lassan beépült az árfolyamokba, de további lökést ad a dollárnak az euróval szemben egyre többek által várt fordulat is. Az elemzések hibája, hogy jellemzően csak egy irányban látnak, a fordulatokat prognosztizálni általában nem képesek. Nem véletlen tehát, hogy azok, akik egy hónapja még rövid időn belül 100 jen alatti dollárárfolyamot valószínűsítettek, most már 110 jen fölé teszik előrejelzésüket.
Nemcsak a jen, de a japán államkötvények iránti kereslet is csökkenőben van. A tegnapi 30 éves aukció az elmúlt öt év legalacsonyabb keresletét vonzotta: a befektetők a tavaly átlagos 2,3-szeres túljegyzés helyett mindössze 1,6-szeres túlkeresletet mutattak. A tendenciában kedvezőtlen jelenség, hogy a nagyobb vevők közül a nyugdíjbiztosíók és egészségpénztárak kezdenek távol maradni az aukcióktól.
Az érdeklődés csökkenésének oka, hogy a kialakult hozamszintet a befektetők a jelen gazdasági növekedés mellett hosszabb távon már elégtelennek ítélik. A mostani aukción a kormány ráadásul csökkenő kuponnal értékesítette a papírokat: a 2,1 százalékos kamatot most 2 százalékos követte. A legmagasabb elfogadott hozam így 2,08 százalék lett. Ez az érték, tekintve az ország utolsó negyedévben mutatott 7 százalékos GDP-növekedését, meglehetősen alacsony.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.