Pénzpiaci, kötvény-, vegyes-, avagy részvény- és ingatlankonstrukció - a hazai befektetési alapok besorolására ez a jelenlegi eszköztár, ami viszonylag szerénynek mondható a fejlett országok több tucatnyi kategóriája mellett. A problémát azonban az jelenti, hogy az egyes besorolások alatt valóban nem mindenki ugyanazt érti. Míg Nyugat-Európában a részvényalapok jellemzően legalább 95 százalékban részvényeket tartanak portfóliójukban, addig Magyarországon ez az arány akár 50 százalékhoz is közelíthet - magyarázza Kovács Zsolt, a Bamosz szakmai standard bizottságának elnöke. Állandóan visszatérő példa a legnagyobb magyar befektetési alap, az OTP Optima esete, amely kötvényalapként van ugyan kategorizálva, ám a portfólió valós kockázata alapján inkább a pénzpiaci alapok között lenne a helye. A befektetők talán ennek komoly jelentőséget tulajdoníthattak, hiszen a tavaly novemberi jegybanki kamatemelést követően a kötvényalapokat jellemző elvándorlásból az Optima sem maradt ki, jóllehet a hozamai - éppen a rövid lejáratú eszközök miatt - nem estek vissza olyan nagy mértékben, mint a konstrukció többi tagjánál.
Egy lépéssel valószínűleg közelebb jutnánk a szakmailag helyesebb kategorizáláshoz, ha meghatároznánk, hogy melyik kategóriához melyik benchmark tartozna - magyarázta Kovács Zsolt. Lényeges pont annak eldöntése is, hogy az alap mennyi, off-benchmark (célpiacon kívüli) elemet tarthat, azaz például egy kötvényalap mennyi vállalati kötvényt vásárolhat, illetve betévedhet-e a részvénypiacra.
Elképzelhető az is, hogy a vegyes kategória lesz az alapok gyűjtőhelye, ha az alapkezelők nem kívánják mérsékelni szabadságfokukat a célpiacon kívüli elemek kiválasztásában - jegyezte meg Kovács Zsolt. Kulcsfontosságú, hogy a hovatartozást az egyes alapok havi jelentései mutassák meg, és így nem kizárt, hogy folyamatos átsorolásokra is szükség lesz, ha a tényadatok azt indokolttá teszik.
S mi a helyzet a külföldi eszközökbe fektető alapokkal? A nemzetközi standardok alapján már most 7-8 kategóriát nyugodtan meg lehetne határozni - mutat rá a bizottság elnöke. Az uniós csatlakozással bekövetkező várható kínálatbővülés rövid időn belül komoly kihívások elé állíthatja a különböző információk tengerében úszó befektetőket, amihez létfontosságú egy iránytűként alkalmazható rendszer minél előbbi kialakítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.