BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több részvénykibocsátás

Bár a nemzetközi tőzsdéken megtorpant a lendület, az elmúlt egy év emelkedési hullámának "gyümölcsei" az elsődleges részvénykibocsátásoknál (IPO) máris tetten érhetők. Márciusban az európai emiszsziók volumene meghaladta a tavaly egész évit. Ezzel párhuzamosan nő a tőzsdecégek száma is, s az idén várhatóan a Budapesti Értéktőzsde is új tagokkal bővül.

Bár a nemzetközi tőzsdéken megtorpant a lendület, az elmúlt egy év emelkedési hullámának "gyümölcsei" az elsődleges részvénykibocsátásoknál (IPO) máris tetten érhetők. Márciusban 8,7 milliárd dollár értékben kerültek az európai piacra új értékpapírok, ami több, mint 2003 egész évi termése (7,4 milliárd dollár). Bár a 2000-es 95,2 milliárdos rekordkibocsátást ezzel aligha lehet utolérni, a trendet azonban biztatóan ítélik meg a piaci szakértők.

De lássuk a tranzakciókat. A kisebbségi tulajdonosok Belgium meghatározó távközlési társasága, a Belgacom részvényeiért szállhattak síkra, amelyből 3,3 milliárd euró (4,1 milliárd dollár) értékben bocsátottak ki. Az emisszió egyúttal 2001 februárja óta a legnagyobb ügylet volt a régióban. Egy másik távközlési társaság is piacra került: Írország legnagyobb telekom cége, az Eircom 800 millió euró értékben dobott piacra részvényeket. Írországban egyébként több mint három éve nem volt IPO. A befektetők kockázatvállalási hajlama kezd visszatérni, bár az is igaz, hogy szemben az 1990-es évekkel, illetve 2000-rel, amikor szinte gondolkodás nélkül beleugrottak a piaci szereplők egy-egy új tranzakcióba, most már jóval megfontoltabbak - magyarázta az Aberdeen Investment Management szakértője. Az IPO-ra felsorakozó társaságoknak vonzóak az üzleti terveik és komoly a cash flow-juk. Igaz, a kibocsátóknak azzal számolniuk kell, hogy nincs sok mozgásterük, már ami a kibocsátási árfolyamot illeti.

Márciusban bonyolódott le Németország elmúlt három évének legnagyobb tranzakciója is: a Siltronic, illetve anyacége, a Wacker-Chemie 1,09 milliárd eurónyi részvényen adott túl. Kudarcokban persze nincs hiány, az ugyancsak német X-Fab Semiconductor Foundries nemrégiben halasztotta el emisszióját, attól tartva, hogy a túlságosan magasan megállapított árfolyam eleve bukásra ítéli a tranzakciót.

Ami a jelenlegi kibocsátásokat, illetve terveket illeti: a bermudai biztosító és viszontbiztosító csoport, a Catlin Group 245 millió dollár értékben értékesít részvényeket, amelyet tevékenységének bővítésére használ fel. Az utóbbi évek szűk tőzsdei keresztmetszete az északi piacokon is múlik: a svéd kozmetikai cég, az Oriflame elsődleges kibocsátását tízszeresen túljegyezték. Ez egyébként Svédország első IPO-ja 2002 júliusa óta. A svájci biotechnológiai társaság, a Basilea Pharmaceutica AG is színre lép 276 millió frank (218 millió dollár) értékű kibocsátásával, amely új termékek fejlesztéséhez szolgálna forrásul.

A Deutsche Postbank AG, az olasz Terna húsvét utáni időszakra időzíti részvénykibocsátását. Az Enel, Olaszország legnagyobb közhasznú társasága a Terna-részvények felét kívánja piacra dobni májusban, 1,2 milliárd euró értékben. Az oslói Norsk Hydro ASA a cégcsoporthoz tartozó Yara International ASA 10 százalékát ajánlotta fel március végén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.