Közel fél év telt el azóta, hogy az amerikai befektetési alapok piacán kirobbant a botrány, amelynek hátterében az árazással kapcsolatos szabálytalanságok húzódtak meg. Nevezetesen, egyes intézményi befektetők olyan árfolyamokon vásárolhattak a befektetési alapok jegyeiből, ami normál halandónak elérhetetlen: a már elévült napi eszközértéken.
Időközben kiderült: ez nem csupán a tengerentúlon jelent problémát, hiszen Európában sem volt ismeretlen ez a gyakorlat. Nagy-Britanniában 21 brókercég és alapkezelő vezetőjét hívta be a felügyelet a folyamatban lévő vizsgálat keretében. Bár szinte mindenki bizonyosra veszi, hogy a gyakorlatot igen széles körben alkalmazták, a piaci szereplők alighanem a minél csendesebb lezárásban érdekeltek. Bár a tengerentúli eseményeket látva aligha kell az alapkezelőknek az ügyfelek különösebb bosszújától tartaniuk, hiszen a botrányok ellenére sem veszített népszerűségéből ez a konstrukció Amerikában. Hiába derül ki újabb és újabb alapkezelőről, hogy bizony őnála sem volt minden rendben, s a befektetők zömét kár érte - amelynek nagyságrendje több millió dollárra rúg -, az elmúlt hónapokban rekordöszszegek vándoroltak az alapokba.
A napokban a második legnagyobb amerikai brókercég, a Morgan Stanley kapott idézést az illetékes hatóságoktól, amelyek immáron több tucat társaságot vettek górcső alá, nevezetesen, lehetővé tették-e az időn túli kereskedést az egyes befektetési alapok jegyeivel. Hasonló értesítést kapott a Goldman Sachs is, a piac harmadik legnagyobb szereplője. Mindeközben "hullanak a fejek": tavaly szeptember óta több mint 60 ember kapta meg felmondólevelét. A FleetBoston Financial Corp., amelyet törvénytelen kereskedés gyanúja miatt már be is pereltek a tengerentúli hatóságok, a minap nyolc alkalmazottját bocsátotta el, köztük az alapok értékesítéséért felelős osztály vezetőjét.
Ami a hazai gyakorlatot illeti, a tőkepiaci törvény meglehetősen egyszerűen szabályozza a kérdést, nevezetesen, az alap eszközeit a legfrissebb piaci adatok alapján kell meghatározni. Az, hogy egyes alapoknál milyen árazási technikát alkalmaznak, elsődlegesen az alapkezelő felelőssége, illetve áttételesen, az engedélyezési eljárás keretében a PSZÁF állapítja meg. A Bamosz jelenleg az alapok, az egyes portfólióelemek értékelésére vonatkozó szabályozást kívánja górcső alá venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.