BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indul a grafikai évad



A jelentős budapesti aukciósházak festmény-, műtárgy-, ékszer-, valamint néprajzi árverései mellett hamarosan grafikákra is licitálhatnak a gyűjtők. A műfaj népszerűsítésében élenjáró hazai galériák, az Abigail és az Arte a napokban nyitották meg idei első árveréseik aukciós kiállítását. Az Arte 16. grafikai aukciójának anyaga március 25-éig látható a Falk Miksa utcai Mű-Terem Galériában, míg az Abigail 5. árverési anyagát bemutató tárlat március 22-30. között fogadja a vendégeket a Millennium Centerben.

A sokak által a hazai műkereskedelem mostohagyerekének tartott grafikák aukcionálásának egyik legfontosabb hazai szereplője kétségbevonhatatlanul az Abigail Galéria. Úgy tűnik, a még csupán ötödik árverését szervező aukciósház egyre jelentősebb szerepet vállal a műfaj népszerűsítésében. Míg korábbi árverésein általában 6-8 millió forint közötti összkikiáltási értékben kínált egyedi és sokszorosított grafikákat, ezúttal ez az értékhatár meghaladta a 11 millió forintot. (Említésre méltó eredményeket hozott már a Abigail decemberi grafikai árverése is, amikor Egry József egy pasztellképe 1,1 millió forintért kelt el.) Az Abigail március 31-én megrendezendő árverésének anyaga ezúttal sem nevezhető sekélyesnek, hisz közel kétszáz művész 339 alkotását árverezik a volt MOM Kultúrházban. A kínálatot nagyrészt a klasszikus XX. századi irányzatok képviselőinek művei, valamint kortárs művészek munkái alkotják - így például Aknay Tamás, feLugossy László vagy Nagy Gábor grafikái. Az anyag törzsét és legizgalmasabb részét azonban elsősorban az 1910 és 1930 között készült alkotások képezik. Ezen múlt századi grafikák közül külön említést érdemelnek a legkvalitásosabb művek - Gross Bettelheim Jolán, Ámos Imre, Korniss Dezső alkotásai, továbbá a nagybányai mestereknek (Boromisza Tibor, Fe-renczy Valér), a magyar aktivizmus képviselőinek (Kassák Lajos, Bortnyik Sándor, Uitz Béla), a római iskola vonzáskö-

rének (Patkó Károly, Molnár C. Pál), valamint a Gresham-kör egyes tagjainak alkotásai. A kollekció legmagasabb kikiáltási értékű darabja - a decemberi sikert idézve - Egry József egy korai ceruzarajza lesz (380 ezer forint), míg "a Balaton festőjének" grafikáját két Munkácsy-vázlat követi 260, illetve 280 ezer forintos kikiáltási árakkal.

Az Arte grafikai kínálatát ugyancsak a remek felhozatal jellemzi (összkikiáltási érték:

5 460 000 forint). A változatos anyagban az Abigailnél nagyobb számban vannak jelen századfordulós, illetve az azt megelőző időszakot képviselő művészek munkái. Ilyen többek között Keleti Gusztáv tanyaháza (20 ezer forint), vagy az az ismeretlen szerzőségű, kikocsizást ábrázoló XVIII. századi akvarell, melynek kikiáltási ára 60 ezer forint. A leghangsúlyosabb szereppel azonban - az Abigailhez hasonlóan - itt is a huszadik századi anyag bír. A különbség csupán annyi, hogy a 245 tételes kínálatban konkurensénél kevesebb kortárs alkotást szerepeltetett az Arte. A kiváló Bortnyik- és Uitz-grafikák mellett színvonalas európai iskolás alkotásokat, többek között Bálint Endre és Korniss Dezső, vagy jeles szentendrei alkotók, például Czóbel Béla munkáit láthatják az érdeklődők. A kvalitásos sokszorosított művek mellett több remek egyedi darab is szerepel az Arte árverésén, így például Kassáknak az 50-es évekre datálható, fiatal nőt ábrázoló rajza (38 ezer forint), Kádár Béla falurészlete (80 ezer forint), Ilosvai Varga István fürdőzői, vagy éppen Scheiber Hugó dunai látképe (160 ezer forint).

A két árverés színvonalának emelkedését jelzi az a tény is, hogy két védett kép kapott helyet a márciusi árverési anyagokban. Az Abigail Egry József fent említett rajzára, míg az Arte Czóbel Béla műteremrészletére lehet igazán büszke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.