BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Könyvpiac: biztató szezonkezdés

A korábbi évekhez hasonlóan az idén is az antikváriumok szervezték az első árveréseket. Évadnyitóként két közép-élvonalbeli kereskedés, a Honterus és a Mike aukcióit láthatták az elmúlt napokban az érdeklődők. A két árverés legfontosabb tanulsága, hogy a könyv- és papírrégiségek piacának legfontosabb szereplői továbbra is a közepes árkategóriába tartozó tételek.

Az idénykezdés kockázatait az idén három antikvárium vállalta, a Fekete Hattyú, a Honterus és a Mike. Az eltérő kínálat ellenére az árverések kivétel nélkül kedvezően alakultak - mindhárom stáb sikeresnek vallhatta rendezvényét. Az összkikiáltási érték tekintetében a Honterus 8 623 500 forintot érő kollekciója volt a listavezető, majd a Mike és társa következett 3 884 300 forinttal, végül pedig a Fekete Hattyú, 375 201 forintos anyagával.

A Fekete Hattyú antikvárium február 13-án, az Apáczai Kiadóban megrendezett árverésén 214 tárgyra licitálhattak a gyűjtők. Az eredmény: 129 visszamaradt tétel, 225 900 forintos összleütés. A zömében 1000 és 10 ezer forint közötti értéken kikiáltásra bocsátott kötetek, térképek és fotográfiák közül elsősorban a ritkábban felbukkanó jogi, irodalmi, vagy éppen néprajzi szakkönyvekre, képzőművészeti monográfiákra és bibliográfiákra licitáltak a jelenlévők.

Lényegesen nagyobb érdeklődés és eredmény jellemezte a Mike és Társa 23. aukcióját. A március 3-án megrendezett árverésen zömében 5000 és 50 000 forint közötti kikiáltási áron ajánlotta mintegy 400 tételt számláló kollekcióját az antikvárium. A legnagyobb favoritoknak számító tételek azonban rendre visszamaradtak. Így járt például Pázmány Péter A' Romai Anyaszentegyház Szokásából minden Vasarnapokra es egy-nehány Innepekre Rendelt Evangeliomukrúl? címmel 1636-ban Pozsonyban kiadott műve, melyet 360 ezer forintért kínált a könyvkereskedés. Hasonló sorsra jutott a házigazdák által becses, a nemzetközi antikvárpiacon is nagyra értékelt munkaként aposztrofált, 1570-ben közreadott Pamphili Eusebii, melynek kikiáltási ára 160 ezer forint volt. A nagyobb értékű tételek visszamaradása ellenére is jelentős sikereket könyvelhetett el a Mike, hisz az összkikiáltási értékkel lényegében megegyező forgalmat bonyolított le. Ennek elsődleges oka a 10 000-50 000 forintos sávba tartozó kötetek stabil szereplése volt; ebben a kategóriában rendre a duplájára emelkedtek az egyes tételek kikiáltási árai.

A bibliofilek számára az elmúlt hónapok legnagyobb meglepetését a Honterus február 27-én megtartott 58. árverése jelentette. Az ECE City Centerben megrendezett aukción szereplő, főként 10 000-100 000 forint közötti kikiáltási áron lévő közel 500 tétel 90 százaléka talált gazdára. A könyvárverések között párját ritkító eredmény az aukció összforgalmán is meglátszott. A 8 623 500 forintos összkikiáltási érték a duplájára, közel 17 millióra terebélyesedett a maratoni este során. Történt mindez annak ellenére, hogy az anyagban egyetlen milliós nagyságrendű tétel sem szerepelt, sőt, az árverés legmagasabb kikiáltási árról indított tétele - Lépes Bálint Pokoltol rettenteo és mennyei boldogsagra edesgeto tükör című, 1617-ben Prágában kiadott munkája (kikiáltási ára 420 ezer forint) - is csupán alapáron kelt el. Az antikvárium kiváló teljesítménye így a középkategóriás kötetek, térképek és metszetek remek szereplésének volt köszönhető, melyek legtöbbször a kikiáltási érték kétszerese körüli áron cseréltek gazdát. A legnagyobb licitemelkedést elért tétel I. Lipót császár Sráter János számára 1700-ban kiállított, pergamenre írott adománylevele lett, amelynek ára a 100 ezres kikiáltási árról egészen 550 ezer forintig emelkedett. Ugyancsak kiválóan szerepelt Gracza János - a könyvárveréseken amúgy is rendre népszerű, 1848-49-es tematikához sorolható - ötkötetes, Az 1848-49-iki magyar szabadságharc története című munkája is. A megkímélt állapotú, 19. század végén kiadott történelmi mű a licitek során 36 ezer forintról 320 ezerre küzdötte fel magát. Az árverés harmadik meglepetését egy művészeti munka jelentette. Cristophandr Nilson 1812-ben kiadott, Bevezetés a lineáris perspektívába című traktátusa a 18 ezer forintos alapárról indulva végül 220 ezer forintért cserélt gazdát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.