Egyre több befektetési bank véli úgy, hogy az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed 2005 előtt nem nyúl az alapkamathoz. Az elsődleges ok a késlekedésre a magas munkanélküliség, de a dezinflációtól való félelem is elég lehet a ráta 1 százalékos szinten tartásához.
A dollárbefektetők és a kötvényvásárlók hosszú ideje már csak a Fed jelzésére várnak vásárlási offenzívájuk megindításához: ez a jel azonban vagy nem egyértelmű, vagy nem érkezett még el mostanáig. A nyílt piaci bizottság tegnap ismét 1 százalékon tartotta a tengerentúli irányadó kamatszintet - emelésre most még senki sem számított -, pár hete azonban már megkezdődtek a találgatások egy mihamarabbi monetáris szigorítás lehetőségéről. Ennek apropóját Alan Greenspan év eleji értékelő beszéde szolgáltatta: a Fed nagy becsben tartott elnöke - aki a szakmában csak szimplán "The economist" néven ismert - ugyanis úgy látta, hogy az alacsony kamatszint politikájának meghirdetéséért felelős makrogazdasági mutatók számottevő javulást hoztak az elmúlt hónapokban.
Kulcsszereplő a kamatemelés kérdésében a munkanélküliségi statisztika volt: az annak tetemes javulását prognosztizáló előrejelzések hirtelen és erőteljes optimizmust hoztak a befektetők körében. Az ettől lényegesen elmaradó tényadat újabb pálfordulatot hozott: a dollár esni kezdett, a legfrissebb elemzői felmérések pedig újfent kijjebb tolták a kamatemelési időszak lehetséges kezdetének időpontját. A Bloomberg e havi felmérése szerint ma már 23-ból 10 vezető kötvénykereskedő befektetési bank látja úgy, hogy az idén nem kerülhet sor kamatemelésre a tengerentúlon. Ez közel a duplája a decemberben így nyilatkozó hat elemzőnek. A prognózis módosításának miértjét a felmérésben nyilatkozó Citigroup elemzője elsősorban a munkanélküliség helyzetének nem kellően dinamikus javulásában látja: a változás mértéke immáron zsinórban a negyedik hónapja marad el az előrejelzésekben megjelölt értékektől. A jelen elnöki periódusban az ország ez idáig 2,3 millió munkahelyet vesztett, ebből 1,07 milliót a gazdasági növekedés 2001. novemberi beindulását követően. A munkanélküliség helyzetéről kiadott legutóbbi, már-cius 5-i jelentés az elmúlt 19 hónap legnagyobb napon belüli emelkedését hozta a tízéves állampapíroknál, és ma már csak egy van a megkérdezett bankok közül, amely 2 százalékos kamatszintet is elképzelhetőnek tart az idei év végére.
A kamatemelés egyik további akadályának a dezinflációs veszély lett kikiáltva, ma már azonban úgy látják a szakértők, hogy ettől a veszélytől a továbbiakban nem kell tartani. A maginfláció januárban 0,2 százalékos volt a decemberi 0,1 százalék után - ami éves szinten is csak 1,1 százalékos árdinamikát jelent -, az ütem azonban kiegyensúlyozottan növekvő. Amennyiben az infláció értéke továbbra is alacsony marad, az már újabb indok lehet a Fed kezében az irányadó ráta alacsonyan tartására.
A gazdaság legtöbb jelzőszáma egyébként a maestro szerint nyugalomra ad okot: a tavalyi második fél év 6,1 százalékos GDP-növekedése után az idén éves szinten 4,6 százalékos erősödést várnak az amerikai gazdaságtól, és a lakossági fogyasztás is megfelelő ütemben bővül. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.