BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem változott a forgatókönyv

A februári forgatókönyv szinte megegyezett az év első hónapéval: a hazai kötvényalapok a januárival gyakorlatilag megegyező, 60 milliárdos vagyonkiáramlást realizálhattak, míg a pénzpiaci alapokat továbbra is szerény bővülés jellemezte.



A tavaly május vége óta tartó, a november végi kamatemelést, illetve hozamszint-emelkedést követően felgyorsult kedvezőtlen trend februárban sem fordult meg. Az elmúlt hónapban a januárival gyakorlatilag megegyező mértékű, 60 milliárd forintos lemorzsolódás következett be ismét a kötvényalapoknál - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) legfrissebb összesítéséből.

Az elmúlt hónapban 12,4 százalékkal csökkent a kötvényalapok nettó eszközértéke, amelyen belül a hazai kötvényalapokból tavaly november óta már 221 milliárd forint vándorolt el. A három hónapos hozamok már közelednek a banki betéti kamatokhoz, így elképzelhető, hogy előbb-utóbb viszszatér a befektetők bizalma ezen alaptípusok felé - jegyzik meg a piaci szereplők. Biztató jelnek tekinthető, hogy a januári 0,5 százalékos növekedést követően a múlt hónapban további 0,3-del bővült a pénzpiaci alapok nettó eszközértéke.

Komolyabb változások a többi alaptípus esetében sem történtek. A januári látványos, 13 százalékot meghaladó növekedést követően a részvényalapok öszszesített vagyona a múlt hónapban 0,3 százalékkal, 108 milliárd forintra mérséklődött. Apadt a vegyes alapok nettó eszközértéke is 0,9 százalékkal, 19,5 milliárdra, míg az elmúlt év legkedveltebb konstrukciója, az ingatlanalapok vagyona 1,2-del, 66,2 milliárdra gyarapodott.

Miután a többi alaptípus nem tudta kompenzálni a kötvényalapok eszközértékének újabb lemorzsolódását, az alapokban kezelt összesített vagyon februárban további 6,9 százalékkal, 800,9 milliárd forintra csökkent. A 2003. május végi csúcshoz képes ez 360 milliárdos, azaz több mint 30 százalékos esést jelent, s utoljára éppen két évvel ezelőtt volt hasonló szinten a befektetési alapok vagyona - jegyzi meg a Bamosz.

Az elmúlt egy év eseményei az egyes alaptípusok arányaiban is éreztetik hatásukat. A kötvényalapok vagyonának csökkenése, illetve az egyéb alaptípusok, ezen belül is elsősorban az ingatlanalapok növekedése következtében a korábban jellemzően 90 százalékos arányt képviselő kötvény- és pénzpiaci konstrukciók aránya mára jelentősen, 80 százalék alá csökkent. Ezzel párhuzamosan az ingatlanalapok már több mint 8 százalékos szeletet hasítanak ki a tortából.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.