Két hete a forint kilépett abból a gyengülő trendből, melybe tavaly év végén "túlvettségének" köszönhetően esett bele - mondta lapunknak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője. A hazai fizetőeszköz pályáját prognosztizáló elemzések ugyanakkor továbbra is meglehetősen óvatosak, ami arra utal, hogy a forint továbbra sem túlvett - ez pedig jó jel: a tavalyi nagy bukást ugyanis részben éppen a befektetők túlsúlyos hosszú pozíciói eredményezték.
A jelenlegi árfolyamfolyamatok alapján az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a hazai fizetőeszköz a jövőben nem esik nagyobb mértékben, kisebb gyengülési periódusok - amik akár 262 forintig is kitolhatják az euró árfolyamát - elképzelhetők. A kritikus szint, amit elvileg nem lenne szabad átlépnie az eurónak, a 265 forintos értéknél van. Az erős oldalon a 240 forintos eurószint sem kizárt, még ha elérése egyelőre nem is túl valószínű.
A stabilizálódó árfolyam egyre inkább előtérbe helyezi a befektetők preferenciarendszerében a magas kamatkülönbözet jelentőségét: a 10 éves hozamspread a hazai és a német kötvények között jelenleg 400, az 5 évesé pedig 600 bázispontos. Emellett belpolitikailag is hazánk tűnik az egyik legstabilabb országnak a most csatlakozó régiónkbeli államok közül.
A legfrissebb makrostatisztikák kellemetlen meglepetésekhez vezethetnek ugyan, a forint azonban ennek ellenére tarthatja pozícióját. Duronelly úgy látja, hogy az infláció a
piacon vártnál gyengébbre sikerül majd: a tényadat a jegybanki prognózis felső széléhez közelíthet. Az államháztartás helyzete az elemző szerint nem javult tavaly óta, a fizetési mérlegben pedig a módszertani változások vezethetnek romló eredményhez. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.