BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ért a rali a Wall Streeten?

A részvénypiacokon korrekció zajlik, a pénz áramlik ki a technológiai szektorból, a kötvények szárnyalnak - egy évvel a részvénypiaci ralit követően a befektetők ezekkel a tényekkel szembesülhetnek a tengerentúli börzéken. Vajon most milyen irányba megy a Wall Street?



Véget ért volna a részvénypiaci rali? A nemzetközi börzéken elkezdődött árfolyamszárnyalás egyéves évfordulóján bizony lehangoló kép fogadja a befektetőt, két hónapja letargiában van a Wall Street, s mindazonáltal az elemzők és a piaci szereplők egyre nagyobb számban hangoztatják: a fellendülés szakasza lezárult.

A hároméves lejtmenetet követően 2002 végén látszott először a fény az alagút végén, ám a börzék még mínuszban zárták az esztendőt. Az elmúlt év idegesen indult, s az iraki háború körüli bizonytalanság is rányomta bélyegét a piacok teljesítményére. Ennek megszűnte azonban vételi hullámot indított el, amely 2004. január végéig, kisebb-nagyobb megszakításokkal ugyan, de tartott. A Dow Jones index 43, a Nasdaq közel 58 százalékot szedett magára 2003. március 12.-2004. január 22. között. A következő heteket azonban már lemorzsolódás jellemezte, s jelenleg mind a Dow Jones, mind a Nasdaq mínuszban van 2004-ben, s a Standard & Poor's nyeresége is igen szerény.

Ez korántsem jelenti azt, hogy az emelkedési hullám véget ért volna - jegyzik meg egyes elemzők. Sőt, az árfolyamesés természetes korrekciónak is tekinthető az elmúlt egy év emelkedését követően. Az optimistábbak szerint a lejtmenet nem tart sokáig, hiszen a vállalati eredmények várhatóan a későbbiekben is jól alakulnak, a gazdasági környezet is kedvezőnek ígérkezik, s 2004-ben ismét jó évre van kilátás. Mindenesetre rövid távon, az elkövetkező egy-két hónapban arra voksol a legtöbb elemző, hogy folytatódhat a lemorzsolódás, illetve a stagnálás.

Az elmúlt, közel kéthónapos lejtmenet leginkább az elmúlt év sztárpapírjait, a technológiai szektort érintette. A visszavonulásnak ezzel még nincs vége - mutatnak rá az elemzők, akik szerint az ágazatból további pénzek mennek ki, s keresnek új befektetési célpontot rövid távon.

Az elmúlt héten a Nasdaq 5,4 százalékot veszített értékéből, ám néhány szektor még nagyobb esést könyvelhetett el: a Philadelphia félvezető index közel 7 százalékkal értékelődött le, az Amex Network index pedig több mint 8 százalékkal lett olcsóbb. A befektetők pesszimisták, a technoló-giai részvényektől annak ellenére igyekeznek megszabadulni, hogy néhány kellemes hír érte a szegmenst - jegyzik meg a piaci szereplők. Bár az Intel árnyalatnyit mérsékelte az árbevétel prognózisát, a társaság ennek ellenére is 20 százalékkal nagyobb bevétellel számol az első negyedévben, mint egy évvel korábban. A Texas Instruments növelte negyedéves számait, a National Semiconductor pedig a vártnál jobb tavalyi számokat tett közzé. A szoftveróriás Oracle pedig immáron egymást követő második negyedévében közölt komoly árbevétel- és profitnövekedést. A fundamentumokat azonban nem követte a befektetői hangulat.

A rövid távú növekedési kilátásokat tehát továbbra is kedvezőnek látják az elemzők a technológiai szektornál. A Thomson First Call szerint az elemzők - az előző év hasonló időszakához képest - több mint 40 százalékos profitnövekedéssel számolnak az S&P 500 indexkosárban szereplő technológiai társaságoknál az első negyedévben. Az egyetlen kivételt a Lucent jelenti, amely szerény eredményt vár, szemben a tavaly első negyedévi komoly veszteséggel szemben. Bár, mint egyes elemzők megjegyzik, a gyenge makroszámok, különösen munkaerő-piaci fronton, beárnyékolják a technológiai szektorból érkező jó híreket. Ez pedig rányomta bélyegét a részvények árfolyamára, hiszen az ez évre prognosztizált árbevétel- és profitnövekedés zömmel azon alapszik, hogy a vállalati kiadásoknál lesz-e felfutás.

Egyes elemzők szerint mindenesetre az erős fundamentumok már beépültek az árfolyamba. A technológiai szektor - az idei profitvárakozások alapján - átlagosan 26-os P/E mellett forog, ami közel 45 százalékos prémiumot jelent a teljes piachoz képest. Ám kérdés, hogy valóban megérdemli-e ezt a felárat ez a szektor. Különbségek persze vannak, hiszen akad olyan társaság, amely 40-es P/E értéket könyvelhet el, míg mások átlag alattit. Ebbe a csoportba tartozik a szoftvercég, az Activision, a technológiai disztribútor Ingram Micro, illetve a SpectraLink.

Egyesek új befektetési célpontokról beszélnek, ám kérdés, hogy rövid távon mi bizonyulhat attraktívnak. A kisebb kapitalizációjú társaságok is kivették részüket a raliból, a Russell 2000 index több mint 47 százalékot erősödött 2003-ban, ám vélhetően már túl későnek tűnik beszállni a papírokba. Egyes piaci szereplők azonban attól tartanak, hogy a vállalatok profitnövekedési üteme lelassul, amely a harmadik és negyedik negyedévben lesz majd tetten érhető. Éppen ezért nem lenne meglepő, hogy a gyorsjelentési hullámmal párhuzamosan újabb lejtmenetre kerülne sor, ami ismét a defenzív szektort hozhatja az érdeklődés középpontjába.

Jelenleg egyetlen szegmens van, ahol a rali még nem ért véget: a kötvénypiac. A munkaerő-piaci helyzet még homályos, a részvénypiacok meginogtak, s a Fed nem kívánt hozzányúlni a kamatlábhoz sem ezen a héten, s várhatóan rövid távon sem. Ám amint javul a helyzet a munkaerőpiacon, s a makroadatok további javulásról tanúskodnak, az zavaróan hathat a kötvénypiac szárnyalására.

Persze nem szabad arról elfelejtkezni, hogy az idén elnökválasztás lesz az Egyesült Államokban, s ez többnyire jótékonyan hatott a részvénypiacokra: az elmúlt 24 elnökválasztási évben a Dow Jones 16 alkalommal tudott erősíteni. S bár a részvények értékelése magasabb, mint amit a történelmi átlag indokolna, az alacsony infláció és kamatlábak, a gazdaság jó teljesítménye és a munkaerőpiac éledezése a részvénypiacok további javulását készíti elő - hangsúlyozzák az elemzők. Véleményük szerint a második fél évben már visszatér a lendület a tengerentúli börzékre, s a konszenzus szerint 6-7 százalékos indexerősödésre van kilátás az idén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.