BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A tőzsdék erősödése folytatódhat

Hazánk holnapi európai uniós csatlakozásával azon nagy nemzetközi befektetési alapok is szemet vethetnek a magyar részvényekre, akik eddig nem régiós, hanem európai szinten gondolkodtak - vélik a piaci szereplők, akik további erősödéssel számolnak a térségben.

A moszkvai részvényindex, az RTS közel 250 százalékkal emelkedett az elmúlt 3 évben, s nincs még egy olyan piac, amely lépést tudott volna tartani vele. Még ha az RTS-nek az elmúlt időszakban nagyobb veszteségeket kellett eltűrnie, az orosz részvénypiac az első számú maradt a kelet-közép-európai tőzsdék között. Bár a lengyel, a cseh és a magyar börzemutatók is lejtőre kerültek az utóbbi napokban, az elmúlt 12 hónap így is 72, 60, illetve 41 százalékos növekedést hozott számukra.

A tendencia pedig a jövőben sem változik - vélik egyes szakemberek -, hiszen az országok uniós csatlakozása azon nagy nemzetközi befektetési alapok fantáziáját is megmozgatja, amelyek eddig nem fejlődő országokban, hanem európai szinten gondolkodtak. A 14,5 milliárd eurós vagyonnal rendelkező londoni Fidelity European Growth Fund portfóliójában például jelenleg 2,1 százalékos szeletet hasít ki Közép-Európa - ami cseh, észt, magyar és lengyel részvényeket jelent -, szemben az egy évvel korábbi 1,4-del. Mark Robinson, a kelet-európai régióban már közel 939 millió eurót befektető londoni JP Morgan Fleming Asset Management egyik vezetője pedig további 20-30 százalékos indexnövekedéssel számol a régió börzéin. Kedvező lehetőségeket látunk Lengyelországban, Magyarországon és Csehországban - fogalmaz Matthias Stiller, az osztrák Raiffeisen KAG befektetési menedzsere.

Kelet-Közép-Európa egyik varázsa az EU-átlagot több mint kétszeresen meghaladó GDP-bővülés: Cseh- és Magyarországtól az idén 4 százalékos erősödést várnak az elemzők, míg Lengyelországtól 4,6-5 százalékosat. A legtöbb Kelet-Közép-Európában érdekelt befektetési alap nagyban érdekelt Oroszországban is, hiszen az alulértékeltnek tartott energiaipari részvények - főként az olajárak erősödésének következtében - komoly növekedési potenciállal bírnak. A Schroders Emerging Europe alapkezelői szerint Ukrajna és Románia is a jövő érdekes piacává válhat, ám erre a nagymértékű kockázatok miatt még 3-4 évet várni kell. Mások a török részvényeket szemelték ki: a T. Rowe Price Emerging Europe Fund például egy év alatt 7-ről 17 százalékra növelte portfóliójában a török papírok arányát. Kockázatvállaló képességét mutatja, hogy az alapkezelő nemrégiben vásárolt a Petro Kazakhstan olajipari társaság részvényeiből is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.