A magyar államadósság történetében először font alapú kötvények kibocsátására készül a kormány - jelentették be a múlt hét végén. Az idei, összesen 3 milliárd eurósra tervezett nemzetközi kötvényprogram második lépcsője lehet ez: januárban ugyanis egy 1 milliárd eurós aukcióval már jelentkezett hazánk a nemzetközi piacokon.
A bejelentés - már ami a kibocsátás pénznemét illeti - első pillanatra váratlannak tűnt, az azonban többek között általánosabb tendenciákkal indokolható. Az Európai Unióhoz csatlakozó országok közül ugyanis ezzel a lépéssel hazánk már csak a második a sorban: Lengyelország 2002-ben 400 millió font értékben aukcionált állampapírokat. A brit hozamszint csökkenésének köszönhetően a szigetországi befektetők egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a fejlődő, illetve felzárkózó piacok adósságai iránt, így a sort az idén januárban Mexikó is folytatta: a közép-amerikai állam 500 millió font értékben vett fel kölcsönt, míg az ország állami tulajdonban lévő olajcége, a Pemex egy évvel korábban 400 millió fontnyi kötvényt bocsátott ki.
A tervek szerint hazánk most egy 500 millió fontos csomaggal jelentkezik - értéke 919 millió euró körüli -, az értékesítést népszerűsítő road-show előzi majd meg. A kibocsátás lebonyolításával a HSBC-t, illetve a Lehman Brotherst bízta meg a kormány. Elemzők úgy látják, hogy a brit befektetők étvágya garancia lehet a kibocsátás sikerességére: a legtöbb szigetországbeli alapnál korlátozva van az idegen pénznemben tartható kötvényállomány mértéke. A brit kibocsátók ráadásul igen alacsony hozamot ígérnek saját adósságaikra - a 10 éves hozamok egy év alatt 5,3-ről 4 százalékra estek Nagy-Britanniában -, így a magasabb prémiummal bíró magyar aukció iránt minden bizonnyal komoly érdeklődés mutatkozik majd. Hazánk külföldi adósságállományának besorolása a Moody'snál jelenleg A1, a Standard & Poor'snál pedig A- (előbbi négy, utóbbi hat fokozattal marad el a legmagasabb értéktől).
A héten több vezető gazdaság is komolyabb kötvényaukciókkal jelentkezik. Németország 7 milliárd euró értékben tervez forrásbevonást: a ma aukcionálandó kétéves kötvények a márciusban már kibocsátott sorozat folytatását jelentik majd. Akkor a papírokat közel háromszorosan túljegyezték a befektetők, így végül 7,65 milliárd eurónyi ajánlatot fogadtak el. Most a kibocsátó arra számít, hogy az érdeklődés még nagyobb lehet, amit az Európai Központi Bank (EKB) kamatcsökkentési várakozásaival indokolnak az elemzők. A Bloomberg által megkérdezett 31 szakértőből 15 gondolta úgy, hogy még ebben a negyedévben csökkenti az irányadó rátát az uniós jegybank. A hónap korábbi részében a javuló amerikai fundamentumok hatására erős eladási hangulat volt a befektetők körében, elemzők ugyanakkor éppen erre hivatkozva most élénkülő keresletre számítanak.
Hasonló prognózisok jelentek meg Olaszország 4 milliárd euróra tervezett, illetve Franciaország 5,7 milliárd euróra várt kibocsátásával kapcsolatban is. Utóbbi a két- és ötéves papírok mellett inflációval indexált kötvények kibocsátását is tervezi, melynek értéke 1,8 milliárd eurós lehet. Az inflációs papírok a svédek fantáziáját is megmozgatta, akik 132 millió dollár értékben terveznek ilyen úton forrásbevonást.
Aktívak voltak a japán befektetők is, akik a tegnap tartott aukción 3,28-szoros túljegyzés mellett csaptak le a 19 milliárd dollár értékű ötéves kötvényekre. A kereslet ezzel az értékkel tavaly június óta a legmagasabbnak bizonyult, ami többek között a kuponok megemelt értékével is indokolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.