BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jubiláris árverés a Kieselbachnál

Várhatóan Patkó Károly kivételes alkotása, a Gyümölcsszedők lesz a Kieselbach Galéria szerdán sorra kerülő árverésének favoritja. A Szent István körúton holnapig látogatható aukciós kiállítás - a galéria jubileumi 25. aukciójának ünnepi hangulatához illően - kiemelt kvalitású anyaggal csábítja az érdeklődőket.

Jubileumi aukcióját rendezi e hét szerdáján a Kieselbach Galéria az árveréseinek hagyományosan otthont adó Vígszínházban. A 200 tételt felsorakoztató kollekció a szokásokhoz híven elsősorban a 20. századi hazai klasszikus festészet élvonalába tartozó alkotókra összpontosít, ám kalapács alá kerül több kiváló, ugyancsak magyar 19. századi mű is. Eközben - a Kieselbachnál immár ugyancsak hagyományszámba menő módon - a galéria most is nagy számban szerepeltet anyagában neves európai festőket.

Az árverés kínálatában szereplő ritkaságok és kiemelkedő kvalitású alkotások ellenére megjegyzendő, hogy a Mű-Terem Galéria nemrég tartott árveréséhez hasonlóan a Kieselbach tavaszi anyagának összkikiáltási értéke is elmarad a tavaly tavaszi kínálatétól. Jellemző, hogy míg a 2003-as év azonos időszakában rendezett árverésén 43, addig ezúttal 25 tételt indít 3 millió forint feletti árról a Kieselbach.

A kínálat törzsét alkotó 19-20. századi magyar anyag felvezetője Paál László kivételesen üde barbizoni erdőrészlete lesz. A 16 millió forintos kikiáltási áron ajánlott kép Mednyánszky László A város peremén című, a Nemzeti Galéria nemrég zárt, óriási sikerű kiállításán is bemutatott nagyméretű alkotásával együtt méltó módon uralja az árverés 19. századi és századfordulós hazai anyagát. A Mednyánszky-képek iránt mostanában tapasztalható fokozott érdeklődés kielégítésére az anyagban további hét kisebb méretű tájkép is szerepel a mestertől, melyek vélhetően remek eredményeket érnek majd el. Persze, a hagyományosabb, a barbizoni realizmusnál, illetve a bécsi iskolánál lényegesen tradicionálisabb stílust képviselő, akadémikus felfogásban fogant 19. századi alkotások között is szép számban találhatnak érdekességeket a gyűjtők. Ilyen például Telepy Károly csoportos portréja (a Berchold család a gémeskútnál, 2, 4 millió forintért), valamint Donát János, Brodszky Sándor és Bihari Sándor egy-egy kvalitásos műve.

A 20. századi magyar klaszszikusok közül ezúttal Márffy Ödön lesz az egyik legjobban reprezentált alkotó. A mester életművét egyszerre három kivételes alkotás képviseli a kínálatban. Közülük egy 1920 körül készült, nagyméretű, Márffytól szokatlan alakos kompozíció indul a legmagasabb kikiáltási árról (Pletyka, 8 millió forint). A három kép közül a legkorábbi keltezésű a Szalmakalapos nő (3 millió forint), melynek külön érdekessége, hogy a Gulácsy Lajossal közösen, 1907-ben megrendezett tárlaton volt először és ez idáig egyetlen alkalommal nyilvánosan látható. Hasonló unikum a harmadik darab. Az elsősorban a 30-as években készült alkotásairól ismert művész 1910 körül készült, Cézanne hatásáról árulkodó asztali csendélete (4,5 millió forint) ugyanis igazi ritkaság a hazai gyűjteményekben.

A három Márffy-festmény mellett Batthyány Gyula három színvonalas alkotására is lehet majd licitálni. Közülük talán a Zsokéklub című alkotás (12 millió forint) érdemli a legnagyobb figyelmet, mely kalandos történetét követően 1989-ben, a newporti Vanderbilt-palotából került jelenlegi tulajdonosához. A századfordulót követő időszak szecessziós, lágyabb hangvételű alkotásai közül ezúttal Rippl-Rónai József, Faragó Géza és Csók István egy-egy kiemelkedő alkotása számíthat majd komolyabb licitemelkedésre, míg a húszas évek végét jellemző hűvösebb, klasszicizáló alkotások közül Patkó Károly már említett igali Gyümölcsszedői (18 millió forint), Kmetty János jellegzetes asztali csendélete (4,5 millió forint) és az Aba-Novák Vilmos kiforrott stílusát idéző Székely falu (4 millió forint) lehet népszerű fellépő a Vígszínházban.

Az aukciós anyag nemzetközi szekciójában a legkimagaslóbb alkotás Sir Edward Coley Burne-Jones szimbolikus kompozíciója, a maga 14 millió forintos induló árával. A kép várhatóan a tavaly decemberi sikerhez hasonlóan - akkor az angol művész Remény című alkotása 16 millióról 24 millió forintig emelkedett a Kieselbachnál - jelentős licitemelkedést fog elérni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.