Jubileumi aukcióját rendezi e hét szerdáján a Kieselbach Galéria az árveréseinek hagyományosan otthont adó Vígszínházban. A 200 tételt felsorakoztató kollekció a szokásokhoz híven elsősorban a 20. századi hazai klasszikus festészet élvonalába tartozó alkotókra összpontosít, ám kalapács alá kerül több kiváló, ugyancsak magyar 19. századi mű is. Eközben - a Kieselbachnál immár ugyancsak hagyományszámba menő módon - a galéria most is nagy számban szerepeltet anyagában neves európai festőket.
Az árverés kínálatában szereplő ritkaságok és kiemelkedő kvalitású alkotások ellenére megjegyzendő, hogy a Mű-Terem Galéria nemrég tartott árveréséhez hasonlóan a Kieselbach tavaszi anyagának összkikiáltási értéke is elmarad a tavaly tavaszi kínálatétól. Jellemző, hogy míg a 2003-as év azonos időszakában rendezett árverésén 43, addig ezúttal 25 tételt indít 3 millió forint feletti árról a Kieselbach.
A kínálat törzsét alkotó 19-20. századi magyar anyag felvezetője Paál László kivételesen üde barbizoni erdőrészlete lesz. A 16 millió forintos kikiáltási áron ajánlott kép Mednyánszky László A város peremén című, a Nemzeti Galéria nemrég zárt, óriási sikerű kiállításán is bemutatott nagyméretű alkotásával együtt méltó módon uralja az árverés 19. századi és századfordulós hazai anyagát. A Mednyánszky-képek iránt mostanában tapasztalható fokozott érdeklődés kielégítésére az anyagban további hét kisebb méretű tájkép is szerepel a mestertől, melyek vélhetően remek eredményeket érnek majd el. Persze, a hagyományosabb, a barbizoni realizmusnál, illetve a bécsi iskolánál lényegesen tradicionálisabb stílust képviselő, akadémikus felfogásban fogant 19. századi alkotások között is szép számban találhatnak érdekességeket a gyűjtők. Ilyen például Telepy Károly csoportos portréja (a Berchold család a gémeskútnál, 2, 4 millió forintért), valamint Donát János, Brodszky Sándor és Bihari Sándor egy-egy kvalitásos műve.
A 20. századi magyar klaszszikusok közül ezúttal Márffy Ödön lesz az egyik legjobban reprezentált alkotó. A mester életművét egyszerre három kivételes alkotás képviseli a kínálatban. Közülük egy 1920 körül készült, nagyméretű, Márffytól szokatlan alakos kompozíció indul a legmagasabb kikiáltási árról (Pletyka, 8 millió forint). A három kép közül a legkorábbi keltezésű a Szalmakalapos nő (3 millió forint), melynek külön érdekessége, hogy a Gulácsy Lajossal közösen, 1907-ben megrendezett tárlaton volt először és ez idáig egyetlen alkalommal nyilvánosan látható. Hasonló unikum a harmadik darab. Az elsősorban a 30-as években készült alkotásairól ismert művész 1910 körül készült, Cézanne hatásáról árulkodó asztali csendélete (4,5 millió forint) ugyanis igazi ritkaság a hazai gyűjteményekben.
A három Márffy-festmény mellett Batthyány Gyula három színvonalas alkotására is lehet majd licitálni. Közülük talán a Zsokéklub című alkotás (12 millió forint) érdemli a legnagyobb figyelmet, mely kalandos történetét követően 1989-ben, a newporti Vanderbilt-palotából került jelenlegi tulajdonosához. A századfordulót követő időszak szecessziós, lágyabb hangvételű alkotásai közül ezúttal Rippl-Rónai József, Faragó Géza és Csók István egy-egy kiemelkedő alkotása számíthat majd komolyabb licitemelkedésre, míg a húszas évek végét jellemző hűvösebb, klasszicizáló alkotások közül Patkó Károly már említett igali Gyümölcsszedői (18 millió forint), Kmetty János jellegzetes asztali csendélete (4,5 millió forint) és az Aba-Novák Vilmos kiforrott stílusát idéző Székely falu (4 millió forint) lehet népszerű fellépő a Vígszínházban.
Az aukciós anyag nemzetközi szekciójában a legkimagaslóbb alkotás Sir Edward Coley Burne-Jones szimbolikus kompozíciója, a maga 14 millió forintos induló árával. A kép várhatóan a tavaly decemberi sikerhez hasonlóan - akkor az angol művész Remény című alkotása 16 millióról 24 millió forintig emelkedett a Kieselbachnál - jelentős licitemelkedést fog elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.