Több tucat amerikai társaság járhatja be azt az utat, amelyen az elmúlt héten a Yahoo! ment végig: a vártnál jobb, negyedéves gyorsjelentést az árfolyam szárnyalása követte. Egyesek azonban attól tartanak, hogy a kedvező hírek nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy a részvénypiaci ralit újraélesszék. A Prudential Equity Group szakértői szerint a tengerentúli tőzsdecégek közül 76-nál van esély arra, hogy az elemzői konszenzust meghaladó első negyedéves eredményről számoljon be, míg az előzetes várakozások szerint 59 társaság közöl kiábrándító adatokat. Egyáltalán nem elhanyagolható tényező, hogy éppen melyek lesznek ezek a cégek, hiszen a tengerentúli börzéken 13. hónapja tartó erősödési periódus jövőjét alighanem ez döntően befolyásolja. A gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások igen magasak, a Thomson Financial összesítése szerint az elemzők átlagosan 17,2 százalékos profitjavulásra számítanak az előző év hasonló időszakához képest.
Bár múlt csütörtökön a Yahoo! részvényei 16 százalékkal erősödtek az első három havi profit megduplázódásának hírére, az optimista hangulat nem ragadt át a börze többi papírjának piacára, az S&P 500 mutató 0,2 százalékos eséssel zárta a hetet. Igaz, kiábrándító hírekben sem volt hiány, a világ első számú alumíniumgyártója, az Alcoa a várakozásoktól elmaradó negyedéves számokat közölt.
Kiugró negyedéves profit = részvénypiaci rali? Talán. Vagy mégsem? Az elmúlt év utolsó három hónapjában az S&P 500 cégeinek kétharmada publikált jobb eredményadatokat, mint amivel az elemzők számoltak, s csak a társaságok 13 százaléka számolt be elmaradó teljesítményről. Az elmúlt tíz év statisztikáit nézve ez meglehetősen kiugró adatnak számít, hiszen az átlag szerint a cégek 56 százalékánál lett jobb, s 25 százalékánál rosszabb adat, mint ami az elemzők prognózisaiban szerepelt - mutat rá a Bloomberg. Egyes szakemberek szerint sokatmondó, ha egy adott részvényt egyetlen elemző sem minősített le az elmúlt hónapban, sőt, a gyorsjelentés publikálása előtt még javított is azon, az árfolyam túlteljesítette az S&P 500-at, és a korábbi negyedévekben is a vártnál jobb eredménnyel örvendeztette meg a társaság a befektetőket. Ez esetben szinte biztosra vehető, hogy a profit most is meghaladja a szakemberek konszenzusát. Negatív meglepetésre lehet viszont kilátás akkor, ha az elemző nem növelte profit-előrejelzését közvetlenül a gyorsjelentés előtt, a részvény árfolyama alulmúlta az S&P 500 mozgását, és az elmúlt negyedévekben is csalódást okoztak az eredményszámok. Ha már van egy pozitív vagy negatív meglepetés, akkor ott lesz több is - jegyzik meg a szakértők.
Ebből kiindulva a Clorox például várhatóan a vártnál jobb számokat publikál május 6-án, az elmúlt negyedévi profitja ugyanis meghaladta a konszenzust, egyetlen elemző sem csökkentette prognózisát az elmúlt egy hónapban, ráadásul ez idő alatt a részvények árfolyama 4,8 százalékot drágult, szemben az S&P 500 index 0,7 százalékos lemorzsolódásával. Ezzel szemben az IHOP, az International House of Pancakes étteremlánc üzemeltetője nagy esélylyel a vártnál rosszabb profitot hoz majd nyilvánosságra április 22-én. A legutóbbi negyedévben a konszenzustól elmaradó nyereséget közölt, az elmúlt négy hét során egyik elemző sem javított prognózisán, miközben a részvények jegyzése 6,9 százalékot esett az elmúlt egy hónap során.
A gyorsjelentési időszak nyitása meglehetősen vegyesre sikeredett, hiszen az Alcoa mellett a Nokia és a Seagate Technologies is kiábrándító adatokat tett közzé, miközben a Yahoo!, a Genentech, a General Electric és a Dell negyedéves beszámolója a pozitív hírek számát növelte. Ezen a héten egyébként mintegy 750 amerikai társaság publikálja negyedéves számait, amiből 57 az S&P 500 börzemutató tagjai közül kerül ki. Kérdés persze, hogy a negyedéves profitvárakozások már beépültek-e az árfolyamokba, avagy hozzájárulnak a további emelkedéshez. A piaci szakértők szerint erre egyelőre nehéz választ adni, az mindenesetre bizonyos, hogy az eredményadatok számottevően rányomják bélyegüket a piaci mozgásokra.
Az elemzők mindenesetre biztosra veszik, hogy a mostani gyorsjelentési időszakban több kellemes meglepetésben lesz részük a befektetőknek, mint kellemetlenben, hiszen ha a makroadatokra vetünk egy pillantást, akkor a munkaerőpiac javuló tendenciát mutat, ami pedig a gazdaság bővülését jelzi. Emellett pozitív elemként értékelhető, hogy a több mint 40 éves mélyponton lévő kamatlábon nem kíván változtatni a jegybank szerepét betöltő Fed, s a Bush-kormányzat adócsökkentési intézkedései már éreztetik hatásukat. Egyedül a geopolitikai helyzet int óvatosságra. Bár az elmúlt évtizedek statisztikai adatai szerint az amerikai börze jobban szerepel a demokrata kormányzás alatt, mint a republikánusok idején, az mindenesetre látható, hogy a republikánusok politikája jóval piacbarátabb - jegyzik meg egyes elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.