A kelet-közép-európai régióba fektető részvényalapok az elmúlt évtized legnagyobb tőkebeáramlását könyvelhették el az év eddig eltelt részében, ami az EU-bővítés és az emelkedő olajárak számlájára írható. A befektetési alapokba 1,93 milliárd dollár nettó tőke érkezett az elmúlt hétig bezárólag - derül ki az emergingoortfolio.com adataiból -, mely összeg egyébként meghaladja az 1997-es év teljes tőkebeáramlását, s az alapok tavaly év végi eszközállományának 24 százalékát teszi ki. Biztató elem, hogy az idén minden egyes héten nettó tőkebejövetelről lehetett beszélni, a legtöbb (399 millió dollár) éppen az elmúlt héten érkezett.
A befektetői érdeklődés élénkülésének meglett az eredménye is: a Morgan Stanley regionális mutatója - amely az orosz, a lengyel, a magyar és a cseh börzecégeket tartalmazza - 33 százalékot ugrott az idén, ami közel kilencszerese az MSCI globális index teljesítményének. A térség részvényei közül a legjobb teljesítményt az OTP Bank, az OAO Gazprom és az OAO Jukosz Oil mutatta, árfolyamuk több mint 55, 45, illetve 41 százalékkal száguldott felfelé. Az emergingportfolio.com által figyelt alapok nettó eszközértékéből egyébként jelenleg Oroszország hasítja ki a legnagyobb részt 39 százalékkal, Lengyelország 18, Magyarország 15, Csehország 11 százalékos részesedést mondhat magáénak.
A térség az egyik leggyorsabb gazdasági bővülést könyvelhette el az elmúlt évben, s ebben az évben is hasonló kilátásokkal kecsegtetnek - mutatnak rá az elemzők. A prognózisok szerint az orosz GDP 6,4 százalékkal erősödne 2004-ben, míg Lengyelországban 5, Csehországban 3,9, Magyarországon 3,5 százalékos javulásra van esély. Ezzel szemben az EU-régió gazdasága 1,6 százalékkal nőne. Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a régió társaságai olcsónak tekinthetők a piaci szakemberek szerint, s az uniós csatlakozás közeledtével egyre többször esik szó a térség részvénypiacairól a nyugati, főként a német médiában - fogalmaz a Bloomberg.
A kelet-közép-európai térség központi szerepe azonban könnyen megszűnhet, elég ehhez az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatemelése, avagy az olajárak esése - hívja fel a figyelmet néhány elemző. Sőt, mint ahogy a Vontobel alapkezelő vezetője fogalmaz: a túl gyors tőkebeáramlás figyelmeztető jel is lehet. Az alapkezelő mindenesetre már 12-ről 15 százalékra növelte a portfólión belül a készpénz arányát, amely egyébként az elmúlt 3 év legmagasabb értékének számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.