BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtorpantak az ingatlanalapok

Aki most új befektetési alappal rukkol elő, az - egyes vélemények szerint - vagy a garantált konstrukció, vagy az ingatlanalap mellett teszi le voksát. Mindkettőre volt már az idén példa, miközben az ez évi adatok azt mutatják, hogy az ingatlanalapok alig 3 százalékkal tudtak bővülni.

Az ingatlanalapokat tavaly jellemző kiugró vagyongyarapodás egyelőre megtorpanni látszik, az év eddig eltelt részében a konstrukciók alig vonzottak új tőkét, nettó eszközértékük közel 3 százalékkal gyarapodott. A piac három legnagyobb szereplője közül az OTP Ingatlanalap vagyona az év eleji szinten van (19,4 milliárd forint), az Európa Ingatlanalapé 15,7-ről 15,5 milliárd forintra csökkent, egyedül a Raiffeisen Ingatlanalap tudott bővülést felmutatni, 17,9-ről 18,4 milliárdra nőtt a vagyona. Ebben a hozamok alakulása is szerepet játszott, hiszen az MNB tavaly novemberi kamatemelése az alapok állampapírhányadát sem hagyta érintetlenül, lévén az ingatlanhányadon felüli rész zömmel ezen értékpapírokból tevődik össze. Így az állampapírokon és az ingatlanalapokon elérhető hozam különbsége szűkült, a befektetők pedig a banki betétek mellett döntöttek.

A jegybank múlt heti lépése azonban jótékonyan hathat a konstrukciók teljesítményére is, mint ahogy az alapok közelgő tranzakciói növelhetik az ingatlankitettséget, ami szintén pozitív elem - vélik a piaci szereplők.

Nyugaton mindenesetre épp ellenkező tendencia játszódik le. A német befektetők gyengéi az extrém befektetések, s míg négy-öt évvel ezelőtt ezt a technológiai részvények testesítették meg, addig jelenleg az ingatlanalapokra "hajtanak". Míg korábban csekély összegeket pumpáltak a befektetők ezen konstrukciókba, addig az elmúlt két évben mintegy 28,6 milliárd euróval nőtt az alapok vagyona. Kérdés persze, hogy a tendencia folytatódik-e az idén is, hiszen a befektetési lehetőségeket nézve, bizony nem éppen vonzó teljesítménnyel kecsegtet ez a választás. Az alapok zöme ugyanis alacsony kamatozású állampapírokban, illetve betéti konstrukciókban parkíroztatják vagyonuk közel felét, miközben a piaci szakemberek 20-25 százalékos likviditási hányadot tartanának egészségesnek. Ráadásul az ingatlanbefektetési lehetőségek sem túlságosan vonzóak, főként az irodapiac, amelyben egyébként a vagyon zöme fial. Így nem is lehet azon csodálkozni, hogy tavaly az alapok átlagos teljesítménye 3,3 százalékot tett ki, s ez évre sem prognosztizálnak kiugró növekedést a szakemberek. Hacsak nem lépnek ki a német piacról, s nem veszik az útjukat a közép-európai régió felé - teszik hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.