BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemzetközi színvonalú antik kínálat

A fennállásának tizedik évfordulóját ünneplő Nagyházi Galéria remek anyagot állított össze 105. árverésére. A kétnapos aukció régi mestereket, valamint a 19. századi festményeket felvonultató első estéjén ugyanis nemcsak a festmények, de a szobrok és kisplasztikák terén is számtalan nemzetközi mércével mérhető kiváló minőségű tétel, sőt muzeális darab került kalapács alá - vélekedik Lengyel László. A szakember azt tartja az árverés egyik fő erényének, hogy ezek a remekművek rendre gazdára is találtak, bizonyítva ezzel, hogy a hazai műkereskedelemben az antik tárgyak területén is jelentős igény mutatkozik a kvalitásos darabok iránt.

A nemzetközi viszonylatban ritkaságnak számító minőségi darabok felsorolásának élére az a két limoges-i ötvösmunka kívánkozik, melyek közül a korábbi darab a francia műhely legizgalmasabb időszakából származik. Jól érzékelteti ennek jelentőségét, hogy az 1220 körül készült körmeneti kereszt legközelebbi analógiája az esztergomi bazilika kincstárában található. A két ötvöstárgy mellett kiváló műtárgyakra licitálhattak az érdeklődők a szobrászati anyagban is. Külön kiemelést érdemel három 15. századi darab: a feltehetően németalföldi szobrász keze munkáját dicsérő Szent Anna harmad-magával című faszobor, egy Rajna-Mosel-vidékéről származó mester alabástromból készült Evangelista Szent Jánosa, továbbá egy karintiai szobrász Fájdalmas Krisztusa is. Lengyel László szerint mindhárom alkotás ikonográfiai érdekességnek számít a maga típusában. Természetesen akadtak kiváló darabok a festészeti anyagban is - tette hozzá a szakember. Így egyebek között kiemelkedő jelentőségű Johann Karl Loth Lukrécia halála című képe (melyet korábban a Szépművészeti Múzeum Festők és Velence című kiállításán láthattak az érdeklődők), de idesorolható egy valószínűleg Komáromot a török időkben ábrázoló idealizált történelmi tájkép, továbbá egy Adam Willaertsnek tulajdonított védett alkotás is. Mindhárom tétel remek eredménnyel zárt az árverésen. A muzeális alkotások mellett jelentős kultúrtörténeti értéket képvisel egy osztrák sziluettkép, mely

a 18-19. század fordulójának arisztokratikus művészeti kedvteléséről, az árnyfestés népszerűségéről árulkodik.

Muzeális darabok, ritkaságok nemcsak a Nagyházi nemzetközi anyagában fordultak elő, hanem a magyar tételek között is - tette hozzá Lengyel László. Ilyen volt például Stunder János Jakab kisméretű alkotása, melyet elővásárlási jogával élve a Magyar Nemzeti Galéria vásárolt meg. A festmény fő érdekessége, hogy a képen ábrázolt Czauczig József leszármazottainak tulajdonából került az árverés anyagába. Ugyanakkor szerencsésnek vallhatja magát az az új tulajdonos is, aki mindössze 8,5 millió forintért szerezte meg idősebb Markó Károly 1843-ban készült kivételesen szép alkotását, vagy Hollósy Simon Kukoricahántás című remekművének talán egyik legjobban sikerült kompozíciós vázlatát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.