BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sláger a deviza hedge-alap

A devizapiaci árfolyamok hektikus mozgása egyre több alapkezelőt sarkall arra, hogy erre specializálódott hedge-alapokat hozzon létre. A kockázat nem csekély, s mielőtt a befektető belevágna, érdemes lehet ezt is mérlegelnie.

A deviza fedezeti (hedge) alapok iránt egyre nagyobb a kereslet a tengerentúlon, a befektetők ugyanis a dollár hektikus árfolyammozgását látva igyekeznek olyan termékek felé venni az irányt, amelyek - nem csekély kockázat mellett - magas megtérüléssel kecsegtetnek. A Gartmore, a Barclays Global Investor és a GAM nemrégiben hozta létre hedge-alapját, a State Street Global Advisors pedig a második negyedévre időzíti ennek alapítását. A konstrukció nem új, a nagyobb piaci szereplők, úgymint a JP Morgan, a Fleming, a Rhicon Currency Management és a Bridgewater Associates kínálatában már évek óta szerepel ez a termék. Ám a befektetők érdeklődésének növekedését jól mutatja, hogy míg 2003 végén 55 ilyen alapot lehetett összeszámolni, addig jelenleg már 72-re tehető a számuk Amerikában, miközben az alapok összesített nettó eszközértéke a 2003. harmadik negyedévi 9 millió dollárról 11 millióra ugrott. A számottevő tőkeáttételi kapacitásuk miatt (ez 3-3,5-szeresre tehető) azonban nagyobb vásárlóerőt testesítenek meg.

Az elmúlt évben mintegy 60 milliárd dollár friss tőke áramlott a hedge-alapokba, ami közel négyszerese az azt megelőző évi mennyiségnek. A számottevő bővülés hátterében az húzódik meg, hogy az intézményi befektetők más befektetéseiken elért nyereségeiket ide csoportosították át, illetve tovább diverzifikálták a korábban kialakított portfóliókat.

Az amerikai dollár árfolyamának elmúlt évekbeli lemorzsolódása a devizák felé terelte a befektetőket, főként, amikor a részvény- és kötvénypiacokon nem sok babér termett számukra. A dollár mellett az ázsiai devizák, különösen a japán jen is megmozgatta a befektetők fantáziáját. Sőt, a Gartmore szerint az elkövetkező években minden figyelem erre a régióra irányul.

A számok pedig önmagukért beszélnek: a Barclays Group Currency Traders Index tavaly 11,06 százalékkal erősödött, amire 1997 óta nem volt példa, amikor 11,35 százalékkal nőtt az értéke. A Parker FX Index az elmúlt 12 hónapban 19 százalékkal növelte értékét, amely ugyan nem tűnik olyan vonzónak a részvénypiacok erősödése mellett, ám ha azt vesszük, hogy az előző két év is számottevő visszaesést hozott, akkor már kedvezőbb a kép. A devizapiac likvid, átlagos napi forgalma eléri az 1,2 trillió dollárt, ami egyúttal azt is jelenti, a kereskedés költségei alacsonyak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.