Tavaly november eleje óta első ízben fordult elő, hogy az amerikai részvényalapokból kiáramlik a pénz, aminek a hátterében a megingó árfolyamok és a Fed várható kamatemelési lépése húzódik meg.
Az elmúlt héten nettó 14 millió dollárral mérséklődött a tengerentúli részvényalapok eszközértéke, ami eltörpül ugyan a konstrukciók 3,9 trillió dolláros összesített vagyonához képest, ám azt már aligha lehet figyelmen kívül hagyni, hogy ezen belül a fejlődő piacokba fektető részvényalapokban meglévő tőke 411 millióval lett kisebb, ami az eddigi második legnagyobb heti kivonást takarja. Ezzel párhuzamosan csökkent a fejlődő piacok részaránya az alapok összportfólióján belül is.
Míg korábban augusztusra prognosztizálták az elemzők az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatemelését, addig mostanra némileg változott a kép: a nyílt piaci bizottság következő, június végi ülésekor már ilyen lépéssel számolnak. A fejlődő piacokat pedig érzékenyebben érintené, hiszen ez növekvő kamatterheket jelentene a vállalatoknak és az egyes kormányoknak egyaránt. A baljós jelek pedig szaporodnak: egy hete ezen térség kötvénypiacai az elmúlt két év legnagyobb esését könyvelhették el, a Morgan Stanley fejlődő piacokra vonatkozó részvényindexe pedig egy hónapja több mint 12 százalékot esett, szemben a Standard & Poor's 500 index közel 3, avagy az európai blue-chipeket tartalmazó Dow Jones Stoxx 50 több mint 2 százalékos lejtmenetével.
A fejlődő piacok iránti bizalom megcsappanásában közrejátszott a Fed elnöke, Alan Greenspan kijelentése is, miszerint a kínai gazdaság bővülési ütemének mérséklése lenyomja a világpiaci alapanyagárakat. Egyes fejlődő piacok pedig, mint Brazília vagy Argentína pedig éppen hogy a magas alapanyagárakból (például szójabab, vasérc) profitáltak.
A fejlődő piacokra koncentráló befektetési alapok mellett a kisebb kapitalizációjú társaságok papírjait vásárló konstrukciók és az ingatlanalapok is megszenvedték az elmúlt hetet. Egyedül a kötvényalapok tudtak erősíteni, bár közülük is azok, amelyek portfóliójában kincstárjegyek, állampapírok szerepelnek, hiszen a vállalati, illetve önkormányzati kötvényeket vásárló alapok vagyona szintén lemorzsolódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.