BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűsödő kibocsátás

A hazai befektetésialap-piac szereplői sikerként könyvelik el, hogy a héten elfogadott tőkepiaci törvény (Tpt.) módosításával sikerült előnyösebb helyzetet teremteniük a garantált alapok számára. A nyáron további változások várhatók a jogszabályban.

Az idei esztendő a garantált alapok térhódítását hozta a hazai befektetési alapok piacán, ám a tőkepiaci törvény napokban elfogadott módosításainak eredményeként sikerült előnyösebb helyzetet teremteni a konstrukció számára - fogalmazott Temmel András, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) főtitkára. Eddig kizárólag zárt körben lehetett létrehozni garantált alapot, mivel - a tőke-, illetve hozamgaranciák miatt - bankgaranciát kellett az alapkezelőnek mellékelni. Ezt úgy oldotta fel az új jogszabály, hogy a bankgarancia megmaradt ugyan a nyílt végű garantált alap esetében, ám ez esetben kibocsátási maximumot kell meghatározni, s ha a forgalomban lévő jegyek mennyisége ezt a korlátot elérte, akkor szünetel a jegyzés, azaz automatikusan zárt végűvé válik a konstrukció. Ez nem ismeretlen termék a befektetők számára, hiszen a kezdetekkor jelen voltak olyan alapok (például a Postabank Hozamgarancia), amelyek az adott befektetési időtávra hozamot garantáltak - magyarázta Temmel András. Ezzel nagyobb tér nyílik a garantált alapok számára, ráadásul az uniós gyakorlattal szembeni lemaradásunkat is sikerült bepótolnunk - tette hozzá.

További könnyebbséget jelent a garantált alapok számára, hogy lehetővé válik a zárt végű konstrukciókat kibocsátási program keretében is piacra dobni. Egyszerűsödik az engedélyezési eljárás, s ha egy adott alap beválik, akkor a piaci igényekre gyorsan lehet reagálni - emelte ki a főtitkár. Új alap kibocsátásánál egyébként a konstrukció alapelemein túlmenően egyedi paramétereken lehet változtatni.

Néhány javaslatát azonban nem sikerült keresztülvinnie a Bamosznak, köztük, hogy ha a biztosítótársaság egy alapkezelőt bíz meg vagyonkezeléssel, akkor kvázi kettős díjat kell fizetnie a PSZÁF felé. Az alapkezelőknek nem sikerült kikerülniük a Befektetővédelmi Alap tagjainak sorából, így továbbra is 500 ezer forint éves díj sújtja őket. A hazai társaságok versenyképességét biztosítaná a külföldi konkurensekhez képest az esernyőalapok létrehozása - azazhogy egy alapon belül többféle jogosultságot megtestesítő jegyeket is piacra dobhassanak -, ám ez végül nem került be a Tpt.-be. S a letétkezelő feladatainak átgondolása is várat még magára. A nyáron újabb Tpt.-módosításra kerül sor, s Temmel András reméli, hogy több javaslatukat sikerül elfogadtatniuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.