BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan bekeményíthetnek



Az Európai Központi Bankot (EKB) ért bírálatokat követően ma már egyre hangosabbak a tengerentúli Fedet érő kritikák is: legutóbb a világ második leggazdagabb embereként számon tartott Warren Buffett és a legnagyobb kötvényportfóliót kezelő Bill Gross kérdőjelezte meg Alan Greenspan politikáját. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed tegnap ismét változatlan - 1 százalékos - szinten hagyta az irányadó kamatot, a nyílt piaci bizottság értékeléséből azonban már kihallható a szigorítási szándék. A kritikusok ugyanakkor úgy látják, hogy a kamatemelési folyamatnak már rég el kellett volna kezdődnie, sőt Buffett szerint az 1 százalékos ráta júniusi életbeléptetése már önmagában is hibás döntés volt: véleménye szerint a cél a 2,5 százalékos kamat elérése kell legyen, ezt pedig rövid időn belül és nem kis lépésekben kellene elérnie a Fednek.

A tegnapi kamatülést megelőzően a Bloombergnek nyilatkozó 96 elemző kivétel nélkül a ráta változatlan szinten tartására voksolt, a legtöbben azonban már úgy látják, hogy nem kell 2005-ig várni az első emelések bejelentésével. A legfrissebb inflációs és munkanélküliségi statisztikák alapján arra számítanak, hogy a szigorítási folyamat a következő negyedévben megkezdődhet. A nyílt piaci bizottság legutóbbi ülése óta eltelt időben kiderült: a munkaerőpiac 308 ezer fővel bővült márciusban, ami négy éve a legmagasabb érték, miközben az infláció az elmúlt két év legmagasabb árszínvonal-növekedését mutatta. A nyílt piaci bizottság működését modellező és annak tevékenységét kritikusan értékelő árnyékbizottság egyik tagja úgy vélekedett, hogy hamarosan, a defláció után az infláció jelenthet ismét veszélyt az amerikai gazdaságra, így a Fed záros határidőn belül a kamatemelések megkezdésével kell elejét vegye az áremelkedéseknek. Az ezzel kapcsolatos várakozásokat a maestro ugyanakkor még legutóbbi, április végi nyilvános szereplésében is hűteni igyekezett, mint mondta: az elmúlt hónapok gazdasági környezete nem engedte kibontakozni az inflációs folyamatokat. Márpedig amíg ez az egészséges mértékben be nem indul, illetve a munkaerőpiac az átmeneti jelek után a tartós gyógyultság útjára nem lép, a Fed minden bizonnyal kitart majd. Ebben a piaci szereplők sem kételkednek, az intézmény renoméja ugyanis az infláció menedzselése terén szinte kifogástalan.

A hozamgörbe alakulása már most visszaigazolja a kamatemelési várakozásokat, a jövőben pedig arra számítanak, hogy az szép lassan lelapul majd. A tízéves hozamokban például 0,54 százalékpontos emelkedésre számítanak az elemzők, míg a kétéves hozamban ugyanezt a növekményt 2,10 százalékpontosra teszik a kamatemelési periódusban. A monetáris szigorítást többek között az ingatlanhitelezés túlfűtöttsége is indokolhatná, az alacsony jelzálogkamatoknak köszönhetően az értékesített házak száma ugyanis immáron háromnegyed éve minden hónapban meghaladja az éves szinten számított 6 millió darabot. A lakáspiaci változásokat a Fed eddig a lakossági jólét növekedéseként értékelte, annak mértéke azonban kritikus szintet közelít.

A Fed kamatpolitikája az amerikai gazdaság szerepénél fogva nemcsak a tengerentúlon, hanem a világ szinte valamennyi országában érezteti hatását. Az egyik legszembetűnőbb és legfontosabb lenyomatot éppen az eurózónán hagyja, az EKB ugyanis részben az amerikai politikától is függővé teszi saját lépéseit. Itt egyelőre nem kamatemelésről, hanem a további csökkentés lehetőségéről van szó, a Fed szigorítási tervei azonban feleslegessé tehetik ezt a lépést.

Az öreg kontinensen is akad azonban, aki a már most a kamatok emelésén töri a fejét: a Bank of England (BoE) tavaly már tett szimbolikus lépéseket ebben az irányban, heti ülésén pedig az elemzők újabb emelést valószínűsítenek. Kettő kivételével a megkérdezett 44 szakértő mindegyike 4,25 százalékra várja a hét végére az irányadó szigetországi rátát, ami 25 bázispontos növekedést jelentene. A szakértők az amerikai indokokkal egyezően a megugró lakáshitelezéssel és az infláció erősödésével látják indokolhatónak és szükségesnek a lépést. Mervyn King BoE-kormányzó februárban úgy nyilatkozott, hogy folytatni fogják a megkezdett kamatemeléseket, az egyes lépések azonban fokozatosságot sugallnak majd. Csütörtökön minden esetre az EKB döntésével közel egy időben ez is kiderül majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.