BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

IPO-k: vannak, akik visszaléptek

Bár az elmúlt négy év legjobb esztendejét prognosztizálták a piaci szakemberek a részvénykibocsátások terén, időközben némileg vegyesre sikeredett a kép. Míg Németországban egyelőre nem lankad az IPO-k iránti kedv, addig az EU többi részén inkább a kivárás mellett voksolnak a társaságok.



Pár hónappal ezelőtt még biztatónak tűnt minden: márciusban 8,7 milliárd dollár értékben kerültek az európai piacra új értékpapírok, ami több mint 2003 egész évi termése (7,4 milliárd dollár). Bár a 2000-es 95,2 milliárdos rekordkibocsátást ezzel aligha lehet utolérni, a piaci szakértők optimistán tekintettek a 2004-es év elé.

A zűrzavaros részvénypiaci helyzet, az emelkedő olajár, a Közel-Keletről érkező kedvezőtlen hírek láttán azonban a legtöbb, elsődleges részvénykibocsátásban (IPO) gondolkodó társaság hezitál. A norvég Yellow Pages kiadója, a Findexia elhalasztotta emiszszióját a kedvezőtlen tőkepiaci helyzetre hivatkozva, s a norvég Kvaerner is arról számolt be, hogy hajógyártórészlege, az Aker Yards részvénykibocsátására később kerít sort. Kérdés, hogy miként határoznak a többiek, így például az IPO-ját nyár elejére beharangozó, az angol labdarúgó-válogatottat is öltöztető Umbro, a motorbiztosításokkal foglalkozó Admiral, avagy Spanyolország legnagyobb magántelevíziós csatornája, a Telecinco.

A nem túl rózsás piaci helyzetet mutatja, hogy az Austriamicrosystems több mint harmadával mérsékelte a kibocsátási ársávot és csökkentette a kibocsátási mennyiséget is. Franciaország 2004 legnagyobb IPO-jaként futó Axalto részvényei pedig a tranzakciót követően jóval a kibocsátási árszint alatt debütáltak a börzén.

Németországban két év után sikerült egy IPO-t összehozni. A kerékpárgyártó cég, a Mittel-

deutsche Fahrradwerke részvényeit május 17-én vezették be a frankfurti parkettre. Két nappal később a banki ATM-eket és pénztárgépeket gyártó német Wincor Nixdorf közel nyolcmillió részvényt dobott piacra, igaz, az összvolumen mindössze 327 millió euró volt. A piaci szereplők pedig abban reménykednek, hogy legalább Németországban trendforduló következik be. Az elkövetkező hónapokban emisszióra készül az autóalkatrészeket gyártó Auto-Teile Unger, a szállítmányozó Hapag Lloyd, az EWE közhasznú társaság és a távközlési szektorban működő Tenovis. A legnagyobb érdeklődés azonban nagy valószínűséggel a német posta kibocsátását előzi meg, amely - ha minden jól megy - hárommilliárd euró körüli összegével az idei év legnagyobb részvénykibocsátása lenne Európában.

A tengerentúlon némileg kedvezőbb a helyzet. A Google várható 2,7 milliárd dolláros IPO-ja felélénkítette a technológiai szektort: 23 internetes társaságnál van folyamatban részvénykibocsátás az Egyesült Államokban. Mi több, az on-line ékszerárusító Blue Nile a múlt heti tőzsdei bevezetését követően több mint 40 százalékot drágult. Egy újabb technológiai boomnak lehetünk szemtanúi? Jelentős különbséget jelent, hogy a most piacra kerülő társaságok zöme profitábilisan működik - mutatnak rá a szakemberek. A Blue Nile az elmúlt két évet nyereséggel zárta, 2004 első negyedévében pedig 1,9 millió dolláros eredményt és 35,8 milliárdos árbevételt produkált.

Az IPO-k terén a legnagyobb boom Kínában várható az idén, egyes becslések szerint a részvénykibocsátások volumene elérheti a 20 milliárd dollárt, szemben a tavalyi 13,9 milliárddal, amely a várható amerikai emiszsziók összegét is meghaladná.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.