A gazdasági környezet javulásával párhuzamosan határozott fejlődést mutat a világ kötvénypiacainak kockázati megítélése: a Moody's hitelminősítő intézet elemzése szerint a fizetésképtelenség aránya csökken a kötvénykibocsátók körében, a hitelfelvevők besorolása pedig folyamatos javulást mutat. Az elmúlt két-három évben a helyzet meglehetősen instabil volt. A forrásigényes társaságok az alacsony kamatszintre reagálva egyre-másra bocsátották ki adósságleveleiket, az extrahozamot ígérő papírok azonban nem ritkán visszafizetés nélkül maradtak. Az adósok hitelbesorolása ezzel párhuzamosan romló tendenciát mutatott.
A Moody's kimutatása szerint azonban a spekulatív fokozatú - a kockázati besorolása ezeknek a legalacsonyabb - kötvények körében a kibocsátási volumennel súlyozott globális fizetésképtelenségi mutató - amely a be-csődölt állomány arányát tükrözi a teljes volumenhez képest - áprilisban az előző havi 4,2-ről 4 százalékra mérséklődött. Éves szinten a mutató már 40 százalékos javulást produkált: az előző év megfelelő időszakában még 6,7 százalékos volt a hányados. A javuló tendencia nem új keletű, hanem egy immáron hat egymást követő időszakon keresztül húzódó tendencia, amely a Moody's várakozásai szerint nemcsak az idén, de jövőre is folytatódik. Az idei év végére ennek megfelelően az elemzők 2,8 százalékos csődhányadot várnak, míg jövő áprilisra 2,6 százalékig eshet a ráta. Amennyiben ez a prognózis beigazolódik, akkor 2005 áprilisában 1998 óta a legalacsonyabb fizetésképtelenségi hányadossal kalkulálhatnának a befektetők. A javulás hátterében a hitelezők erősödő fundamentális teljesítménye áll, amely javarészt a makrogazdasági környezet stabilizálódásának tudható be.
A hitelezői kondíciók javulását a minősítőintézetek hitelbesorolás-változtatásai is visszaigazolják. A Moody's az idei negyedik hónapban az összes, a hitelbesorolás kilátásait változtató módosításából 77 százalékos arányban döntött annak javítása, és mindössze 23 százalékban rontása felől. A fel- és leminősítések aránya is a biztonság fokozódása irányában változott: a hányados értéke áprilisban közel 1 volt, míg márciusban még 0,7:1, egy éve pedig 0,5:1 voltak a megfelelő értékek.
Az elmúlt hónapban három vállalati kötvénykibocsátó jelentett fizetésképtelenséget, a viszsza nem fizetett adósságlevelek együttes értéke 328 millió dollár volt. Az első négy hónap összesítésében a hitelcsődök száma 14-re rúg - az együttes volumen itt 4,4 milliárd dollár volt -: ebből 12 az USA-ban, egy Kanadában, egy társaság pedig Nagy-Britanniában jelentett fizetésképtelenséget. (A legnagyobbak között az RCN-t, az Avon Energy Partnerst, illetve a Jordan Industriest találjuk.) Április legnagyobb vesztese, az AaiPharma 175 millió dollár értékű adósságlevél visszafizetését fagyasztotta be. Régiónk szempontjából fontos fejlemény, hogy Európában immáron harmadik hónapja nem jelentettek hitelcsődöt, az egyetlen brit eset januárban történt. Az Avon Energy akkori 1,1 milliárd dolláros kötvénycsődje az elmúlt 10 hónapban az egyetlen eset volt az öreg kontinensen.
Bár a csődaránymutató a tengerentúlon továbbra is magasabb a világátlagnál, a tendencia itt is javuló: a hányados 4,5 százalékról változott 4,3-ra áprilisban, míg januárban még 5,4 százalékos volt. Az európai ráta ezzel szemben nem változott az elmúlt hónapban, értéke továbbra is meglehetősen alacsony, 2,2 százalékos. Az év elejéhez képest azonban a változás már több mint meggyőző: januárban a mutató még 6,2 százalékon állt, egy éve pedig 17,2 százalékos volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.