A kamatcsökkentés után egy esetleges profitkivét ugyan gyengíthet a forinton, ennek azonban jelenleg nincs nagy valószínűsége - véli Buró Szilárd, a Hamilton International Tőzsdeügynökség Rt. szakértője. Sokkal reálisabbnak tűnik az a forgatókönyv, hogy az euró az elkövetkező napokban jelenlegi szintje környékén ingadozik majd, felülről a 252-253 forintos sáv erős korlátot jelent az európai devizának. Ha a zloty nem produkál újabb gyengülési hullámot, a forint akár erősödhet is az elkövetkező napokban.
A jegybank monetáris tanácsa váratlan időzítéssel hétfőn az irányadó kamatszint 50 bázispontos csökkentéséről határozott, a ráta így jelenleg 11,50 százalékon áll. A piac a lépést korábban már beárazta, az újabb csökkentést azonban legkorábban a következő ülésre várta. (A forint árfolyama az előző héten az átlagosnál erősebben ingadozott, ezért számítottak kivárásra a befektetők.) A váratlan időzítés ennek ellenére nem járt együtt az árfolyamok hektikus kilengésével, a magyar piacon általában aktív londoni befektetők ugyanis a tegnapi ünnepnap miatt nem vettek részt a kereskedésben.
Az állampapírpiacon Buró nem vár nagyobb mozgást a héten, meglehetősen nyugodt kereskedelemre számít. A kamatcsökkentést követő hozamesés már lezajlott, ezt némi korrekció persze követheti. Nagyobb piacmozgató erőt a jövő heti inflációs és fizetésimérleg-statisztika jelenthet. A héten hoszszabb lejáratú állampapírokkal sem jelentkezik az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), ezzel szemben három alkalommal diszkontkincstárjegy-aukciót szervez, melyből az első, keddi alkalmon több mint kétszeres túljegyzés mutatkozott a 3 hónapos papírok iránt. Ma 6, holnap pedig 12 hónapos aukciót szerveznek, egyenként 35 milliárd forintos meghirdetett volumennel. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.