BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyessé váló hedge alapok

Egyre több bank egyre nagyobb volumenben nyújt hiteleket a fedezeti alapoknak. A helyzet pedig kezd veszélyesebbé válni, a kontroll ugyanis lassan kicsúszik a hitelintézetek keze közül - vetik fel egyes piaci szereplők.

A fedezetialap-piacon meglévő részesedés növeléséért folytatott ádáz küzdelem lassan oda vezet, hogy a kontroll kezd kicsúszni a bankok kezéből - figyelmeztetnek egyes szakemberek. Az idei év legdinamikusabb bővülő befektetési konstrukciójának bizonyuló, nagy tőkeáttétellel működő fedezeti (hedge) alapok egynegyede növelte hitelkeretét az elmúlt hat hónapban - derül ki az amerikai Greenwich Associates kutatóintézet legfrissebb tanulmányából, amely 36, összesen 25 milliárd dollárt kezelő konstrukciót vett górcső alá. Ennek következtében nőtt az alapok tőkeáttétele is, ráadásul az is a tevékenységük aktivitása irányába hatott, hogy a hitelintézetek mérsékelték marzsukat.

Jelenleg több mint 1000 milliárd dolláros vagyont kezelnek a hedge alapok, szemben az egy évvel ezelőtti 745 milliárddal. Ez pedig jó "vadászterületnek" ígérkezik a bankok számára. S talán nem véletlen, hogy a konstrukciókat kiszolgáló üzletág - amely a hitelnyújtás mellett az elszámolási, illetve egyéb szolgáltatási tevékenységet is nyújt számukra - az egyik legdinamikusabban bővülő pénzügyi szolgáltatássá lépett elő, miközben a hedge alapok a befektetési bankok leggyorsabban bővülő ügyfélkörét jelentették. A nagymértékű felfutás azonban nem csekély kockázatot hordoz magában, hiszen a kontrollra nem fordítanak kellő figyelmet a szereplők - mutat rá a tanulmány.

A hedge alapok dinamikus bővülésében meghúzódó veszélyekre nem csupán a tengerentúlon figyeltek fel, egyes londoni szakemberek is úgy látják: több olyan tisztességtelen piaci szereplő is akad, amely csak az új üzletszerzést tartja szem előtt, s a minőségre ügyet sem vet.

A tőkepiacok megingása azonban nehéz helyzetbe hozhatja a bankokat - mutatnak rá a szakértők -, ám a másik oldal szerint erről szó sincs, hiszen a nagyobb piaci szereplők, mint a Morgan Stanley, Goldman Sachs és a Bear Stearns, igyekszik jól megválogatni ügyfeleit. A bankok elbírálási szempontjai szigorúak - jegyezte meg egy érintett, ám mások szerint egy alap teljes kitettségét nem lehet olyan egyszerűen átlátni, s erre még a legnagyobb befektetési bankok sem képesek. Az alapok ugyanis több trükkel is élhetnek, főként, mivel több mint egy forrásból szerzik hiteleit, s származékos ügyleteik során is több piaci szereplővel állnak kapcsolatban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.