Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyílt piaci bizottsága jövő heti ülésének kimenetele lázban tartja a befektetési alapokat is. Bár szinte mindenki biztosra veszi, hogy a több mint 40 éves mélypontot jelentő egyszázalékos alapkamatot növelik, annak mértékéről már megoszlanak a vélemények. A tengerentúli befektetők mindenesetre aggodalommal tekintenek a jegybanki döntés várható kimenetele elé, amit az is mutat: az elmúlt hónapban rekordösszegű, közel 18 milliárd dollárnyi tőke vándorolt el az amerikai kötvényalapokból. Ez az összeg meghaladta a tavaly augusztusi, 13,3 milliárdos kiáramlást is, amelynek hátterében szintén a kamatemelési várakozások húzódtak meg. Az elvándorolt pénz egy része a részvény- és a pénzpiaci alapok vagyonát gyarapította.
Mindeközben az amerikai értékpapír-felügyelet, az SEC az eddigi legszigorúbb fellépésére készül a befektetési alapok terén, ezzel próbálva megreformálni a 7400 milliárd dolláros piacot. Úgy látja, a kilenc hónappal ezelőtt kirobbant botránynak véget vethet, ha sikerül keresztül- vinnie az alapkezelők függetlenségével kapcsolatos szabályozást a piaci szereplők heves tiltakozása ellenére is. A javaslat értelmében az alapkezelő elnöke semmilyen kapcsolatban nem állhat a társasággal, s a vezető testület 75 százalékának is független szakemberekből kell állnia. Ez számottevő változást jelentene a mostani gyakorlathoz képest, amikor is az alapkezelő igazgatósága olyan tagokból áll, akik egyúttal alkalmazottai is a társaságnak. Ez összeférhetetlenséget okoz abban a tekintetben - veti fel az SEC -, hogy a vezető testületek tagjainak aligha lehet érdeke a díjtételek mérséklése.
Az újítások közé tartozna, hogy az alapkezelőknek etikai szabályzattal kell rendelkezniük, a befektetési jegy vételét követő öt napon belül annak eladását 2 százalékos jutalékkal büntetnék, s nem utolsósorban délután 4 óra után nem fogadhatnak el vételi, illetve eladási ajánlatokat. Az SEC ezzel még nem zárná le a befektetési alap piacának megreformálását, további javaslatokkal az elkövetkező hónapokban állna elő. A piaci szereplők szerint szükségtelenek a szigorítások, miközben a kongresszus egyelőre kivár. Több demokrata képviselő mindenesetre úgy látja: az igazgatóság elnökének és tagjainak függetlenedése erősítheti a testület szerepét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.