A befektetési alapoknak aligha a május volt az idei év legjobb időszaka. Az amerikai konstrukciók vagyona tavaly november óta első ízben az elmúlt hónapban csökkent, különösen a fejlődő országokba fektető részvényalapoknál. A korábban vonzónak tűnő országok, mint például Kína, illetve India több mint 10 százalékos esést produkáltak májusban, amely több mint kétszerese volt annak a veszteségnek, amit a nemzetközi alapok a fejlett országok részvénypiacain realizálhattak, s több mint háromszorosa a Nasdaq 2,9 százalékos lejtmenetének.
Ezzel párhuzamosan a befektetők igyekeznek kiszállni a fejlődő országok alapjaiból, amely a vagyonuk négy hete tartó apadásában ölt testet - derül ki az EmergingPortfolio.com Fund Research összesítéséből. Ezen alapok nettó eszközértéke 4,7 milliárddal, 90,4 milliárd dollárra morzsolódott le májusban. A háttérben az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható kamatemelése húzódik meg, amelyet a várakozások szerint június végén lép meg a nyílt piaci bizottság - hangsúlyozzák az elemzők. Az emelkedő kamatok ugyanis növekvő finanszírozási költségeket is jelentenek a fejlődő országok vállalatai és kormányai számára, amelyek még mindig igen erősen függnek az amerikai dollárhitelektől. Ám amennyiben a kamatemelés megtörténik, úgy a fejlődő piacok lehetnek az elsők, ahol már látszik az alagút vége - teszik hozzá. S bár mindenütt akadnak aggodalomra okot adó fejlemények - például Kínában a GDP növekedésének lassulása, ami a brazil és argentin termények, például a szója odairányuló exportját is érzékenyen érintette, avagy Indiában a belpolitikai események -, az árazás változatlanul vonzónak tűnhet a befektetők számára. Az MSCI Emerging Markets index tagjai átlagosan 12,8-as P/E-t mondhatnak magukénak, szemben a Standard & Poor's 500 indexkosarába tartozó vállalatok 20,6-es átlagával.
Az alapkezelők zömének befektetési stratégiájában egyelőre nem érzékelhető ez a biztató elem. Többen mérsékelték alapjuk fejlett országbeli kitettségét, ám mások, mint például a Templeton Asset Management olyan bankpapírokkal töltötte fel portfólióját, mint a brazil Banco Bradesco, avagy az Uniao de Bancos Brasileiros.
A fejlődő piacokba fektető alapok mellett a befektetők elpártolása jellemezte a kis kapitalizációjú társaságokat, az ingatlanokra és a pénzügyi részvényekre koncentráló alapokat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.