A tavaly júniusihoz hasonlóan ezúttal is Munkácsy Mihály egyik vászna vezeti a magyar mezőnyt a Sotheby's német, osztrák, valamint kelet-közép-európai műveket tartalmazó aukciós anyagában. A Forrásnál című képért 120-180 ezer fontot (mintegy 45-68 millió forintot) várnak a ház szakemberei, ami jó kétszerese a Bádogdob tavalyi becsértékének (60-80 ezer font) és leütési árának (90 ezer font). A mű ily módon a német romantika klasszikusa, Caspar David Friedrich, illetve az ugyancsak német késő romantikus Carl Spitzweg egy-egy alkotása (400-600 ezer, illetve 150-250 ezer font) után a közel száz tételből álló aukciós kínálat harmadik legtöbbre tartott darabja.
Összesen 26 magyar alkotás kerül holnap kalapács alá Londonban. Ez ugyan csupán fele a 2003-as aukció mezőnyének (VG, 2003. június 2., 20. oldal), ám az eladási ráta a gondosabb válogatásnak köszönhetően valószínűleg meg fogja haladni az akkori 50 százalék körüli értéket. Tavaly számos, idehaza kevéssé értékelt festő - Endre Béla, Tornai Gyula, Herman Lipót és mások - művei is szerepeltek, amelyeket a londoni vásárlók is kevéssé díjaztak.
Most a jelek szerint biztosra akar menni a Sotheby's. Munkácsy mellett Benczúr Gyula remek plein-air képe, a Nyári piknik (60-80 ezer font) fémjelzi a 19. századi magyar kínálatot, amelyet Ujváry Ignác, Markó András és Skuteczky Döme néhány munkája egészít ki. Jóval nagyobb a 20. század első felének anyaga. A század eleji klasszikusok közül 3 képpel van jelen Vaszary János (becsértékük 10 és 60 ezer font között mozog), míg Iványi-Grünwald Bélától egy mindössze 8-12 ezer fontra taksált allegorikus kompozíció (A tavasz ébredése) szerepel. A Nyolcak művészetét Berény Róbert 30-50 ezer fontra becsült Pihenő nője, valamint Orbán Dezső két munkája képviseli az anyagban.
A római iskolához kötődő művészeink közül Patkó Károlytól nem kevesebb mint négy csendéletre és életképre, Szőnyi Istvántól pedig egy jellegzetes zebegényi látképre lehet licitálni, míg Aba-Novák Vilmos művészetét egy - nagyon óvatosan, mindössze 5-7 ezer fontra beárazott - paraszti csoportkép képviseli. A tavalyi aukción rekordleütést elért Frank Frigyestől ezúttal három képet kínál a Sotheby's; közülük a Pihenő Mimi című vászon (fotóját lásd VG, 2004. március 1., 19. oldal) ígérkezik a legdrágábbnak. Ennek becsértéke (15-20 ezer font) azonban meglehetősen óvatos; mint ismeretes, tavaly a várt 25-35 ezer helyett 42 ezer fontért ütötték le a magyar expreszszionista festő egy hasonló témájú munkáját.
Összességében a közép- és kelet-európai aukciós anyag egyik legerősebb blokkját alkotja a negyedszáz magyar kép, amely méltóan sorakozik fel a hagyományosan legerősebb német, illetve az osztrák kollekció mellé. Előbbit Friedrich és Spitzweg mellett olyan nevek fémjelzik, mint Adolph Menzel, Fritz von Uhde vagy Wilhelm Leibl, az osztrákok közül pedig Hans Makarttól Anton Romakóig, Rudolph von Alttól Ferdinand Georg Waldmüllerig szinte az összes 19. századi klasszikus jelen van. A szám szerint is csekélyebb cseh és lengyel anyagban Alphonse Mucha az egyetlen nemzetközileg is jegyzett alkotó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.