BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesek hobbija az antik órák gyűjtése

Jelenleg egyetlen hazai aukciósház - a Polgár Galéria - rendez rendszeresen óraárveréseket; a többi cég legfeljebb műtárgykínálatába csempész be néhány mutatós időmérőt.

Órákat a történelmi Magyarországon csak kis mennyiségben, elsősorban a nyugati és északi országrészben készítettek. A leginkább Budán, Győrben, Komáromban, Kassán és Pozsonyban épített szerkezetek, illetve óratokok sok esetben gyengébb minőségűek és kivitelűek voltak a nyugati szomszédainknál, elsősorban az osztrák és német területeken készült társaiknál. Így nem csoda, hogy ma a honi műkereskedelemben fellelhető fali-, kandalló-, utazó- és zsebórák többsége az idők során külföldről került hazánkba.

Az sem ritka, hogy csupán az órák lelke, azaz szerkezete készült külföldi területeken, míg a többé-kevésbé díszes kivitelű óratokok magyar mesterek keze nyomán már idehaza születtek. Az óratokok között könnyen különbséget tehet az avatott szem, hisz az importtermékek rendre igényesebb kialakítást kaptak a hazaiaknál. Talán éppen a hazai óraipar gyenge hagyományai miatt e tárgykör gyűjtői meglehetősen kevesen vannak, és viszonylag zárt kört alkotnak Magyarországon. Órák aukcionálásával éppen ezért meglehetősen kevés árverezőház foglalkozik hazánkban. Bár a különböző árverések kínálatában rendre ott szerepelnek a műtárgyak között, ezek a darabok sohasem az igazán ritka vagy értékes tételek közül kerülnek ki: főként díszes kivitelű, mutatós, ámbár a szerkezetüket tekintve leggyakrabban teljesen általános időmérőket vonultatnak fel az aukciósházak. A Nagyházi Galéria korábban kifejezetten igényes darabok árverezésével is foglalkozott, de az igazi műremekeknek számító reneszánsz és barokk órák csak meglehetősen kisszámú érdeklődőt vonzottak.

Az értékesebb darabok a szűk gyűjtői réteg miatt jelenleg elsősorban egymás közti kereskedelemben vagy órabörzéken cserélnek gazdát. Nem ritka, hogy a hazai piac szűkös és igénytelen volta miatt az igazán ritka darabok el is hagyják hazánkat. Jellemző például, hogy az elmúlt évek talán legmagasabb értéken aukcionált tétele, egy 1826-ban Bécsben készült, Drezda óvárosát ábrázoló képóra (BÁV 2003. november, leütési ára: 4,2 millió forint) az árverést követően egy bécsi kereskedő birtokába került.

Igényes darabokat felvonultató óraárveréseket ma hazánkban egyedüliként a Polgár Galéria rendez. A szellemesen Az idő urai névre keresztelt, minden év tavaszán megrendezett aukción - az első árveréstől eltekintve - 300 tétel körüli anyaggal jelentkezik a Váci utcai cég. Az eddig lezajlott három aukció kínálatában a modern karóráktól az antik zsebórákon át egészen a fali- és állóórákig az időmérő eszközök szinte minden fajtája megtalálható volt; az eredmények rendszerint az általános műtárgyárveréseken született leütésekhez hasonlítottak. Jellemző, hogy legnagyobb népszerűségnek az utazóórák örvendenek (az idén májusban rendezett aukció öt legértékesebb tétele között három utazóóra szerepelt), míg a kar- és zsebórák leütési árai nagy szórást mutattak. A legkényesebb területnek - miként a bútorok esetében - itt is a nagyobb méretű darabok számítanak, melyek közül - eltekintve néhány ritka darabtól - leggyakrabban a laikus érdeklődők szúrnak ki árverésenként egyet-egyet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.